Darmowa dostawa od 450 zł

Ashwagandha – czym jest, właściwości, działanie

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka naturalnych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. Jednym z takich rozwiązań jest ashwagandha, roślina znana od wieków w medycynie ajurwedyjskiej.

Ashwagandha (Withania somnifera), znana również pod nazwą żeń-szeń indyjski, witania ospała czy indyjska zimowa wiśnia, to popularna na całym świecie roślina, wykorzystywana od czasów starożytnych w medycynie ajurwedyjskiej (tradycyjnej medycynie Indii). Uważano, że korzystnie oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także posiada właściwości moczopędne i przeciwpasożytnicze. Co więcej, stosowano ją również jako afrodyzjak, tonik oraz środek odmładzający.

Przyjmowanie tej rośliny miało wykazywać działanie wzmacniające organizm. Według wielu źródeł to właśnie z tą właściwością powiązana jest nazwa ashwagandhy, która wywodzi się od słów: „ashwa”, co oznacza konia oraz „gandh” – zapach. Zgodnie z tą teorią, spożywanie rośliny miało nadawać końską siłę. Mimo upływu lat, zainteresowanie ashwagandhą nieustannie wzrasta. Przypuszcza się, że posiada ona liczne właściwości zdrowotne, jednak poza redukcją stresu oraz lęku, nie zostały one udokumentowane naukowo. Dlatego też roślina ta jest obiektem wielu badań, których celem jest określenie mechanizmu jej działania oraz ocena możliwości potencjalnego wykorzystania zarówno w terapii niektórych schorzeń, jak i we wsparciu wybranych funkcji organizmu u osób zdrowych. 

Właściwości ashwagandhy

Ashwagandha zawiera ponad 80 substancji bioaktywnych, w tym witanolidy, witaferyny, alkaloidy, garbniki, flawonoidy, glikozydy, saponiny, kumaryny i sterole. Dzięki tym składnikom może ona:

1. Redukcja stresu i poprawa samopoczucia – jako adaptogen pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem

    2. Wspieranie układu odpornościowego – działanie immunomodulujące

    3. regulacja poziomu cukru we krwi – stabilizując metabolizm cukrów

        Substancje bioaktywne w ashwagandzie, takie jak witanolidy, mają również właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co może korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Metabolitami, które najprawdopodobniej w największym stopniu wpływają na wiele funkcji organizmu są witanolidy oraz witaferyna, tudzież witanozydy. Dodatkowo zawiera m.in. alkaloidy, garbniki, flawonoidy, glikozydy, saponiny, kumaryny oraz sterole. Poszczególne części tej rośliny charakteryzują się odmienną zawartością wymienionych składników. Zwykle koncentrują się one w korzeniu, a w mniejszych ilościach w liściach, łodygach i owocach. Ponadto skład ashwagandhy uzależniony jest od warunków geograficznych, fazy wzrostu rośliny oraz pory roku, podczas której, dokonuje się zbiorów.

        Według naukowców badających właściwości ashwagandhy ww. substancje bioaktywne zawarte w tej roślinie wykazują m.in. działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne czy immunomodulujące. Odpowiadają one za potencjalne efekty terapeutyczne ashwagandhy, dzięki czemu suplementacja może wywierać korzystny wpływ w leczeniu wielu stanów patofizjologicznych.             

        Zgodnie z Uchwałą nr 7/2020 zespołu do Spraw suplementów Ashwagandha ma właściwości adaptogenne i jednocześnie dobrze tolerowane przez organizm. Ashwagandha jest ceniona przede wszystkim za redukowanie stresu oraz zmniejszanie niepokoju i lęku. Istnieją również doniesienia, że poprawia funkcje poznawcze, wspomaga płodność i funkcje seksualne, czy też zwiększa wydolność organizmu i zdolności do regeneracji. Główne właściwości Ashwagandhy przypisuje się  takim związkom jak: laktony stereidowe, alkaloidy i saponiny, głównie jednak witanolidowi  A. 

        Czy ashwagandha jest bezpieczna?

        Tak, ale warto zwracać uwagę na jakość produktów. Zgodnie z Uchwałą nr 7/2020 zespołu do spraw suplementów, maksymalna zawartość witanolidów w dziennej porcji suplementu nie powinna przekraczać 10 mg. Ważne jest, aby produkty zawierały analizy potwierdzające ilość tych substancji. Niestety, nie wszyscy producenci dostarczają takie analizy, co może stanowić ryzyko dla zdrowia.

        Najlepszym sposobem ekstrakcji korzenia ashwagandhy jest metoda z użyciem nadkrytycznego dwutlenku węgla, która zapewnia czystość farmaceutyczną i stabilność ekstraktu.

        Ww. Uchwała określa również maksymalną zawartość witanolidów do 10 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji; – i teraz w związku z tym faktem powstaje bardzo duży problem na rynku polskim i światowym w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia. Osoby suplementujące ashwagandhę ryzykują zdrowiem i życiem nie mając wiedzy o ilościowej zawartości ograniczonej do spożycia substancji. Otóż aby móc to sprawdzić każdy produkt powinien mieć analizy potwierdzające zawartość ilościową witanolidów, a niestety producenci konkurujący z ExtractHome nie mają takich analiz, za to mają niekiedy tańsze produkty (analizy bardzo dużo kosztują). Pojawiają się tu i ówdzie analizy tzw metodą grawimetryczną, która przez farmaceutów i naukowców uważana jest za zbyt niedoskonałą w stosunku do możliwości oddziaływania witanolidów. Metodę grawimetryczną, która często jest przedstawiana i (co dziwne) często jak jeden mąż podawana z wynikiem 10% jest metodą, która oznacza nie tylko witanolidy łącznie ale także inne substancje balastowe.

        Nie bez znaczenia jest sposób ekstrahowania korzenia ashwagandhy. Otóż ekstrakcja nadkrytycznym dwutlenkiem ma znaczącą przewagę od ekstrahowania alkoholem czy nawet benzyną jak to robią w Polsce niegodziwcy. Ekstrakcja nadkrytycznym dwutlenkiem węgla charakteryzuje się selektywnością – zatężamy witanolidy, czystością farmaceutyczną – podczas separacji ekstraktu dwutlenek węgla jest gazem i ulatnia się w całości oraz stabilnością – ekstrakty z ashwagandhy są bezpieczne do spożycia, zachowują znacznie dłuższą trwałość.

        ExtractHome

        Produkty z ashwagandhą

        Ashwagandha – jak stosować i kiedy

        W ExtractHome podeszliśmy do tematu stosowania ashwagandha bardzo poważnie i w szerokim spektrum oferowania ludziom dobra. W ExtractHome z ashwagandhą znajdziemy kilka produktów, które są odpowiedzią na rynkowe zmagania z zachwianym zdrowiem, w szczególności ze zdrowiem psychicznym codziennego funkcjonowania.

        Ashwagandha ExtractHome

        Wybierając ExtractHome, wybierasz pewność i satysfakcję.

        Ashwagandha próbki

        W związku z licznymi zapytaniami o próbki wychodzimy Państwu naprzeciw i wdrażamy próbki naszych produktów, które wystarczą na 2 tygodnie kuracji. Wszystkie próbki są na dwa tygodnie, ponieważ taki jest literaturowy okres nasycenia organizmu suplementem/substancją czynną. Po dwóch tygodniach następuje tzw okres nasycenia substancją czynną i jest to maksymalny czas oczekiwania na odczucie oczekiwanych zmian w organizmie.

        Magic Health Food

        Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

        Brassinosteroidy

        Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

        Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

        Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.