Darmowa dostawa od 450 zł

Ekstrakcja SFE

Stale udoskonalamy i optymalizujemy nasze metody pozyskiwania ekstraktów roślinnych.
W celu zapewnienia najwyższej jakości produktu korzystamy z innowacyjnych technologii.
Prowadzimy prace w skali laboratoryjnej, pilotażowej, półprzemysłowej i wkrótce w skali przemysłowej.

Ekstrakcja dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym jest jedną z najbardziej ekologicznych metod ekstrakcji surowców roślinnych. Proces SFECO2 przebiega w stosunkowo niskich temperaturach, bez dostępu tlenu i światła. Dzięki kontroli parametrów ekstrakcji powstały ekstrakt zawiera możliwie najwyższe stężenia pożądanych substancji, bez produktów ubocznych procesu utleniania i degradacji termicznej.

Co to jest ekstrakcja SFE (Supercritical Fluid Extraction \ SupercriticalEssential Oils)?

Ekstrakcja nadkrytycznym dwutlenkiem węgla jest jednym z rodzajów ekstrakcji SFE, czyli techniki ekstrakcji cieczą w stanie nadkrytycznym. Ekstrakcja z wykorzystaniem dwutlenku węgla jest metodą pozwalającą na pozyskanie wyciągów roślinnych ekstraktów roślinnych CO2 (zarówno substancji niepolarnych, jak i polarnych) cechujących się czystością i niewywierających negatywnego wpływu na środowisko. Stan nadkrytyczny danej substancji to stan, w którym warunki temperatury i ciśnienia przekroczyły punkt krytyczny (inny dla każdej substancji), co skutkuje zmianą jej właściwości fizycznych. Zaletą dwutlenku węgla jest osiąganie stanu nadkrytycznego w stosunkowo niskich temperaturach, bo już w zaledwie nieco ponad 31 °C. Pozwala to pozyskiwać ekstrakty roślinne CO2 bez ich degradacji czy utraty ich właściwości, co często zdarza się w wyższych temperaturach.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na ekstrakcję SFE ?

Dwutlenek węgla zapewnia również czystość pozyskanego ekstraktu. Nie ma potrzeby używania niebezpiecznych chemikaliów i rozpuszczalników. Dodatkowo metodę ekstrakcji SFE cechuje wysoka selektywność, co oznacza, że wraz z naszym produktem nie są ekstrahowane dodatkowe składniki i zanieczyszczenia. Pozwala to użyć tej metody także do oczyszczania i rozdziału niektórych substancji. Dwutlenek węgla jest też tani, niepalny, nietoksyczny – jest zatwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz dopuszczony do ogólnego użytku w różnych gałęziach przemysłu. Proces ekstrakcji przeprowadzany jest w specjalistycznej aparaturze wysokociśnieniowej. Dwutlenek węgla jest sprężony pod wysokim ciśnieniem. Po procesie CO2 rozpręża się i ulatnia. Dzięki temu nie ma potrzeby dodatkowego oczyszczania ekstraktu czy usuwania dwutlenku węgla. Skraca to znacznie czas uzyskania finalnego produktu. Ponadto sam proces ekstrakcji jest przeprowadzany bez dostępu powietrza, co chroni substancje przed utlenianiem, a w przypadku pozyskiwania olei jest to kluczowe. Ekstrakcja SFE nadkrytycznym CO2 (Supercritical Fluid Extraction)= Supercritical Essential Oils  jest obecnie najskuteczniejszą metodą ekstrakcji związków niepolarnych takich jak np. oleje. Poprzez zmianę parametrów ekstrakcji można kontrolować właściwości dwutlenku węgla i jego zdolność do rozpuszczania różnych substancji. Dzięki dodaniu niewielkich ilości współrozpuszczalników np. etanolu możliwa jest również ekstrakcja związków polarnych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na wydajność ekstrakcji SFE. W przypadku olejów roślinnych inne techniki pozwalają uzyskać zaledwie 60–80% całkowitej zawartości substancji w materiale. Ekstrakcja nadkrytycznym CO2 pozawala uzyskać wydajność na poziomie aż 95%.

INFRASTRUKTURA

• 650 m2 zaadoptowanych do Centrum Badawczo-Rozwojowego Supercritical Fluid Extraction
(CBRSFE) pod nadzorem sanitarno-higienicznym.
• Instalacje SFE: 2 x 10l. +GMP oraz 100l.
• Podstawowe wyposażenie laboratorium (młynki, rotavapor z pompą próżniową, suszarka, wagi).

Magic Health Food

Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

Brassinosteroidy

Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.