Ekstrakt CO2 z ostropestu plamistego
Ostropest plamisty (Sylibum marianum, L.) to roślina znana ze swoich leczniczych właściwości już od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Główny składnik oleju z ostropestu – sylimaryna – jest doskonałym hepatoprotektantem (działa ochronnie na komórki wątroby). Zabezpiecza wątrobę przed wpływem wielu szkodliwych czynników, m.in. etanolu i niektórych leków. Ekstrakt z ostropestu plamistego ma potencjał w leczeniu cukrzycy insulinoopornej i otyłości, a także wielu chorób wątroby, takich jak marskość wątroby czy zapalenie wątroby typu C (HCV). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
- DER 6,5:1
- Do użytku wewnętrzenego i zewnętrznego
- Surowiec do produkcji własnych kosmetyków i suplementów diety
Ceny ustalamy indywidualnie, zależnie od ilości zamówionego ekstraktu i czasu realizacji zamówienia. Wypełnij formularz kontaktowy poniżej i nawiąż z nami współpracę!
Ostropest plamisty (Sylibum marianum L.) to roślina zielna z rodziny astrowatych. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach kolczastego ziela pojawiły się już
w starożytności. O zbawiennych efektach zażywania ostropestu pisał m.in. angielski zielarz John Gerard (1545-1611) i botanik Nicholas Culpeper (1616-1664), a także święta Hildegarda von Bingen, żyjąca w XI wieku. Swoją łacińską nazwę (Sylibum) zawdzięcza Piliniuszowi Starszemu (26-79 n.e.) – rzymskiemu pisarzowi, autorowi 37 tomowej encyklopedii Naturalis Historia (Historia Naturalna).
Swoje farmaceutyczne działanie ostropest zawdzięcza obecności sylimaryny – aktywnego kompleksu związków pochodzenia roślinnego. Ekstrakt w formie oleju pozyskujemy z łupin nasiennych w ekologicznej technologii SFECO2 – ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla.
Badania udowodniły, że sylimaryna, zawarta w oleju, jest doskonałym hepatoprotektantem, czyli działa ochronnie i regenerująco na komórki wątroby. Zabezpiecza ją przed wpływem wielu szkodliwych czynników: etanolu, niektórych leków (np. paracetamolu, antybiotyków), toksyn muchomora sromotnikowego (Amanita phalloides L.) czy niedotlenienia. Sylimaryna ma również silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne – ogranicza wnikanie wolnych rodników tlenowych do komórek organizmu.
Stosunkowo niedawno naukowcy odkryli potencjał ekstraktu z ostropestu w leczeniu cukrzycy insulino odpornej i otyłości. Zwiększa on wrażliwość organizmu na insulinę i poprawia zaburzony metabolizm węglowodanów i lipidów w wielu chorobach wątroby, na przykład: marskość wątroby, zapalenie wątroby typu C (HCV), cukrzycy typu 2, czy niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).
Główny składnik sylimaryny, zwany sylibiną, wykazuje działanie zmniejszające skutki uboczne chemio- i radioterapii, jednocześnie zwiększając ich skuteczność w leczeniu różnych typów nowotworów. Badacze widzą przyszłość terapii antyrakowych w połączeniu stosowania ekstraktów roślinnych z konwencjonalnymi metodami walki z chorobą. Sylimaryna spowalnia rozwój nowotworu i potrafi wywołać apoptozę (samoistną śmierć) komórki rakowej, w tym samym czasie nie uszkadzając komórek zdrowych.
Olej z ostropestu, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, polecany jest również do podania na skórę. Przynosi ulgę w stanach zapalnych takich jak łuszczyca, przy nadmiernym wysuszeniu skóry, oparzeniach czy odmrożeniach. Zmniejsza szkodliwe skutki promieniowania słonecznego UV, nadaje się do niwelowania reakcji alergicznych (rumień, obrzęki) powstałych po ekspozycji na to promieniowanie. Zastosowany na włosy odżywia, nadaje blasku, hamuje wypadanie włosów i zmniejsza ich łamliwość. Jako wcierka pomaga w stanach zapalnych skóry głowy i spowalnia łysienie.
Najnowsze badania wskazują, że przyjmowanie oleju z ostropestu w formie suplementu diety może przynieść korzyści w zapobieganiu i leczeniu COVID-19, m.in. poprzez zwiększenie wydajności układu odpornościowego oraz zmniejszenie obciążenia układu oddechowego. Sylimaryna oddziałuje również na samego wirusa SARS-CoV2, spowalniając namnażanie się go w zainfekowanych komórkach organizmu.
-
Wewnętrznie można go spożywać na zimno, np. dodając do sałatek, napojów lub spożywać bezpośrednio. Może również stanowić bazę do produkcji własnych suplementów diety.
-
Zewnętrznie na skórę i włosy. Można go nakładać miejscowo na zmienione miejsce lub dodać 2-3 krople do kremu na noc. W ten sposób zmiękcza skórę, dostarcza jej niezbędnych składników odżywczych i zdrowych tłuszczów.
SKŁAD: olej z nasion ostropestu plamistego (Silybum marianum L.) uzyskany w procesie ekstrakcji nadkrytycznym CO2
Wymagania sensoryczne:
Wygląd: płynna ciecz o barwie żółtej z odcieniem złocistym
Smakowitość w temperaturze + 20°C: intensywny, wyrazisty, bez zapachów i posmaków obcych, niedopuszczalny smak zjełczały
Konsystencja w temperaturze pokojowej: płynna
Klarowność: olej w lodówce zestala się/ mętnieje. Po wyjęciu z lodówki wraca do konsystencji klarownej, możliwy niewielki osad na dnie
Wartość odżywcza
Wartość odżywcza w 100 ml
Wartość energetyczna 3441 kJ/ 837 kcal
tłuszcz 93 g
w tym
– kwasy tłuszczowe· nasycone 18 g
– kwasy tłuszczowe jednonienasycone 26 g
– kwasy tłuszczowe wielonienasycone 49 g
Węglowodany: 0 g
– w tym cukry 0 g
białko 0 g
sól 0 g
Alergeny
Surowiec nie zawiera alergenów. Na terenie zakładu, z którego pozyskiwany jest surowiec występują następujące alergeny: dwutlenek siarki, gorczyca, gluten.
Warunki przechowywania
Przechowywać szczelnie zamknięte, w suchym, chłodnym miejscu, z daleko od źródeł ciepła. Chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem i dostępem powietrza. W
celu zachowania jak najdłużej najlepszej jakości zaleca się przechowywanie w lodówce.
Informacje dodatkowe:
Nie zawiera konserwantów.
Produkt nie jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna.
Surowiec oraz produkt nie zawierają składników GMO i nie zostały poddawane promieniowaniu jonizującemu