Darmowa dostawa od 450 zł

FAQ; OSTROPEST W SŁUŻBIE ZDROWIA

Olej z ostropestu - zastosowanie. Tajemnica długowieczności w płynnej formule

Kto nie pragnie poznać tajemnicy długowieczności? Nie trzeba jednak szukać złotego środka. W naturze istnieje wiele cennych roślin, które dzięki nowoczesnym metodą mogą być odpowiednio przetworzone, bez utraty cennych właściwości. Jedną z takich roślin jest ostropest plamisty. Jego angielska nazwa milk thistle nawiązuje do białych żyłek pojawiających się na fioletowych kwiatach rośliny. Miały być one wywołane kroplą mleka Matki Boskiej, która spadła na jej liście. To sprawiło, że ostropest został określony „darem Maryi Panny”. Jednak jego właściwości potwierdza nie tylko angielska nazwa, lecz składniki, które potencjalnie zawiera. 

Ostropest stosowano już w medycynie ludowej, kiedy to miał wspomagać leczenie chorób dróg żółciowych oraz wątroby. Olej z ostropestu zastosowanie ma takie samo do dzisiaj. A jego długotrwałe przyjmowanie może być pomocne w pozbyciu się niestrawności spowodowanej nadmiernym jedzeniem. Wyjaśniamy jak pić olej z ostropestu, jak długo stosować go w formie suplementu itp. Zapraszamy do lektury.

Co zawiera olej z ostropestu? Poznaj składniki produktu

Pozyskiwany różnymi metodami olej z ostropestu ma różnorodne właściwości. Na ten suplement składa się jednak wiele składników, które mogą sprawiać, że działa on w określony sposób. Płynna forma produktu to kompozycja:

  • witaminy A i E;
  • antyoksydantów;
  • minerałów i pierwiastków śladowych — magnezu, selenu, cynku, manganu;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym kwas linolowy omega-6 i oleinowy omega-9.

 

Na to, że olej z ostropestu znajduje zastosowanie we wsparciu wątroby i dróg żółciowych wpływa jednak obecność w składzie grupy związków nazywanych sylimaryną. Mogą wykazywać one właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające oraz detoksykujące. Sylimaryne uznaje się za kompleks flawonolignanów, a jej głównym komponentem jest sylibina. Wszystkie te komponenty może zawierać zatem olej z ostropestu plamistego na wzmocnienie włosów, skóry, jak i ogólnie potencjalnie stosowany na poprawę funkcjonowania układu trawiennego.

Naturalny olej z ostropestu — właściwości

Olej z ostropestu właściwości zdrowotne ma szerokie. Ponieważ oprócz potencjalnego działania na układ trawienny, wątrobę czy drogi żółciowe, za sprawą składników może ogólnie korzystnie wpływać na organizm człowieka. Wbrew pozorom oddziałuje:

  • zewnętrznie — przypuszczalnie poprawia kondycję włosów, chętnie stosuje się też olej z ostropestu na skórę;
  • wewnętrznie — do zastosowania doustnego, gdzie może wpływać przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.

Zastosowanie oleju z ostropestu postanowiliśmy szczegółowo opisać poniżej z podziałem na doustne spożycie, jak i zewnętrzne.

Olej z ostropestu — zastosowanie doustne

Omawiany suplement to jedynie uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety, lecz jego zastosowanie może wpływać na poprawę kondycji zdrowia. Przy stosowaniu doustnym przyjmuje się, że olej z ostropestu ma działanie: 

  • detoksykujące, a więc odtruwające wątrobę. Może być suplementem wspierającym narząd podczas leczenia wielu schorzeń lub chorób. Potencjalnie sprawdza się przy ukąszeniu węży, jak i przy zatruciu, np. alkoholowym, kiedy może pomagać w szybszym oczyszczaniu organizmu. Jest chętnie stosowany w stanach zapalanych, m.in. przy alkoholowej chorobie narządu wątroby, jak i niealkoholowym stłuszczeniu czy zapaleniu wątroby. Za sprawą grupy związków nazywanych sylimaryną przypuszczalnie minimalizuje stan zapalny wywołany wolnymi rodnikami. Co więcej, wciąż trwają badania nad potencjalnym działaniem oleju, m.in. przy marskości wątroby, kiedy to według założeń ma wydłużać długość życia. Jakie inne ma zastosowanie olej z ostropestu?
  • naturalny suplement może być ochroną przed toksynami zawartymi w grzybach niejadalnych, np. amatoksyną;
  • ma potencjalny wpływ na zwiększoną produkcję żółci, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych
  • często sięgają po olej z ostropestu osoby z cukrzycą typu 2, gdyż przypuszczalnie korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi, a także potencjalnie uwrażliwia komórki na insulinę, co ma prowadzić do uregulowania gospodarki cukrowo-insulinowej;
  • przypuszczalne zwiększenie produkcji mleka w przypadku kobiet karmiących piersią. W tym aspekcie wciąż jednak trwają badania. 

Zewnętrzne zastosowanie oleju z ostropestu

Olej z ostropestu może mieć działanie zewnętrzne. Potencjalnie sprawdzi się m.in.:

  • przy walce z trądzikiem — z racji działania przeciwzapalnego może wspomóc łagodzenie objawów trądziku; zwykle łączy się olej z innymi, m.in. oliwą z oliwek;

  • zapobieganie rozwojowi żylaków;

  • przy łagodzeniu ran takich jak oparzenia, owrzodzenia czy odleżyny;

  • na skórę w celu poprawienia jej kondycji. Olej z ostropestu na skórę może być stosowany, dzięki zawartym w nim antyoksydantom, wspomagającym regenerację Produkt może działać kojąco na skórę skłonną do podrażnień oraz wrażliwą. Zmiękcza naskórek dłoni, potencjalnie poprawia jędrność skóry oraz rozjaśnia cerę;

  • gdy chcesz poprawić kondycję swoich włosów — olejz ostropestu plamistego na wzmocnienie włosów może być nakładany zewnętrznie, jednak doustne stosowanie również przyczyni się do poprawy wyglądu pasm;

  • podczas leczenia chorób o podłożu ginekologicznym głównie z uwagi na przypuszczalne działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne; używa się go np. przy leczeniu nadżerek szyjki macicy, zapaleniu pochwy, jak i w innych chorobach dróg płciowych żeńskich;

  • może być wykorzystany do masażu antycellulitowego.

Olej z ostropestu — dawkowanie

Jak w przypadku każdego z suplementów bardzo ważne są dawki, w jakich przyjmuje się produkt. Nigdy nie wolno przekraczać zaleceń lekarza, a każdą suplementację należy skonsultować ze specjalistą. Olej z ostropestu dawkowanie może mieć różne w zależności od zastosowania zewnętrznego lub wewnętrznego, a zatem:

  • przyjmowany wewnętrznie, doustnie, by uzupełnić braki w organizmie, może mieścić się w dawce 5 ml, czyli 1 łyżeczki od 2 do 3 razy na dzień. Gdy stosuje się go w celach profilaktycznych, zwykle optymalną dawką jest 1 łyżeczka na dobę. Sprawdzi się w kuchni jako dodatek do dań na zimno, sałatek, dressingów, smoothie itp.;

  • aplikowany na skórę może być uzupełnienie do innych olejków, np. eterycznych. Najlepiej, gdy dodaje się go do balsamów, kremów, a czasami i maseczek lub dowolnych produktów kosmetycznych do ciała, maksymalnie do dwóch razy na dzień. 

Termin przydatności do spożycia olejku z ostropestu

Termin przydatności do spożycia to 6 miesięcy od daty produkcji. Data znajduje się na etykiecie.

Olej z ostropestu — przechowywanie bezpieczne suplementu

Dla zachowania cennych substancji produktu ważne jest jego odpowiednie przechowywanie. Olej z ostropestu musi być trzymany w zimnym, zacienionym miejscu. Podstawą jest szczelne zamknięcie, a także chłodne i suche, z dala od źródeł ciepła. Zaleca się trzymać produkt w lodówce po otwarciu, jak i przed. Konieczniej przechowuj olej z ostropestu z dala od słońca oraz nadmiernego powietrza, by zachował swoją mętność oraz wartości odżywcze. Przed użyciem produktu warto wstrząsnąć butelkę. Dla bezpieczeństwa, po otwarciu najlepiej spożyć go jak najszybciej. Data przydatności zwykle znajduje się na etykiecie, lecz liczy się mniej więcej 12 miesięcy od daty produkcji, kiedy preparat ma najwięcej swoich właściwości. Mogą pojawić się również wątpliwości, jak przyjmować olej z ostropestu. Przed czy po jedzeniu. W tej kwestii obowiązuje dowolność. Możesz więc zdecydować się na spożycie go w dowolnej formie.
Olej z ostropestu do picia Extracthome

Jak długo stosować olej z ostropestu?

Znasz już działanie wykazywane przez olej z ostropestu. Jak długo stosować taki produkt? Nie ma przeciwwskazań do długotrwałego stosowania produktu. Z uwagi na jego naturalne składniki może być uzupełnieniem codziennej zbilansowanej diety, w której będzie źródłem witamin oraz kwasów omega-3 i omega-6. Ważne jest przestrzeganie dozwolonego dawkowania ustalonego przez lekarza.

Z czego wynikają właściwości oleju z ostropestu?

Właściwości oleju z ostropestu mogą wynikać przede wszystkim z metody, jaką jest pozyskiwany. I tutaj tak naprawdę znajduje się odpowiedź, która wskazuje, dlaczego właśnie warto wybrać nasz olej z ostropestu. Jest to jedyny taki w Polski produkt wytwarzany technologią ekstrakcji nadkrytycznej CO2. Można wspomnieć o wielu zaletach technologii:

  • odbywa się w niskiej temperaturze, co zapewnia najwyższą czystość oleju;

  • jest pozbawiona dostępu do światła i powietrza, a zatem pozwala zachować wrażliwe związki;

  • podczas stosowania wykorzystuje dwutlenek węgla, który jest niepalny, bezwonny, obojętny, a także tani i nietoksyczny, co daje mu ekologiczne właściwości;

  • jest przyjazna środowisku – CO2 zostaje usunięty samoistnie z produktu, bez konsekwencji dla natury;

  • jest selektywna — otrzymany ekstrakt zawiera komponenty polarne, np. polifenole i niepolarne, np. tłuszcze.

Wartości odżywcze

w 100 ml produktu:

Wartość energetyczna3441 kJ/837 kcal
tłuszcz93 g

 w tym

– kwasy tłuszczowe nasycone

– kwasy tłuszczowe jednonienasycone

– kwasy tłuszczowe wielonienasycone

18 g

26 g

49 g

Węglowodany:0 g
 – w tym cukry0 g
Białko:0 g
Sól:0 g

Naturalny olej z ostropestu — gdzie kupić?

Jeśli zależy Ci na świeżości produktu oraz bogactwie składników, kup olej z ostropestu za pośrednictwem naszej strony, wchodząc w zakładkę Nasze Produkty, następnie pod zakładkę Oleje Premium. Nasze wyroby mają przewagę na rynku z uwagi na metodę ich pozyskiwania, która zapewnia najlepsze właściwości oleju z ostropestu.

Płynny olej z ostropestu — przeciwwskazania

Tak jak każdy produkt, tak i olej z ostropestu może mieć pewne przeciwwskazania. Najczęściej ostropest plamisty, z którego pozyskuje się ekstrakt, uważany jest za bezpieczny, lecz niektóre osoby muszą przyjmować go z ostrożnością. Są to m.in.:

  • osoby z cukrzycą: z racji potencjalnego obniżania cukru we krwi, olej może narazić cukrzyka na za mocne zbicie jego poziomu. Z tego względu warto mierzyć regularnie stężenie glukozy;

  • osoby mające alergie na różne rośliny: ostropest plamisty to roślina, która może wywołać reakcję alergiczną, jeśli jest się uczulonym na rośliny z rodziny Asteraceae / Compositae;

  • olej z ostropestu w ciąży również powinien być unikany z uwagi na brak badań co do bezpiecznego go przyjmowania w takim okresie. 

Przeciwwskazania — olej z ostropestu a alergeny

Wiesz już, kiedy nie warto przyjmować olej z ostropestu. Przeciwwskazania są tak naprawdę niewielkie. Produkt ten nie zawiera również żadnych alergenów. Natomiast w miejscu pozyskiwania surowca do produkcji znajdują się poniższe alergeny: zboża zawierające gluten tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe, a także produkty pochodne; orzeszki ziemne i produkty pochodne, soja i produkty pochodne, orzechy, a także produkty pochodne, seler i produkty pochodne, gorczyca i produkty pochodne, nasiona sezamu i produkty pochodne.

Informacje dodatkowe na temat oleju z ostropestu

Co jeszcze warto wiedzieć o oleju z ostropestu?

Surowiec nie zawiera konserwantów, dodatków ani szkodliwych substancji. Produkt nie jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna. Surowiec i pochodzący z niego produkt nie zawiera składników GMO i nie był poddawany promieniowaniu jonizującemu. Surowiec pochodzi z Polski i są to nasiona ostropestu (Sylibum marianum L.).

Olej z ostropestu jako suplement diety — oświadczenia zdrowotne

Oświadczenie żywieniowe

  • ŹRÓDŁO KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 (nasz olej zawiera 0,50% kwasu α-linolenowego) natomiast oświadczenie można stosować, gdy jego zawartość jest większa niż 0,3 g na 100 g;

  • WYSOKA ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZÓW WIELONIENASYCONYCH (nasz olej zawiera ich 54%) natomiast oświadczenie można stosować, gdy jego zawartość jest większa niż 45%;

  • WYSOKA ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZÓW NIENASYCONYCH (nasz olej zawiera 81%) natomiast oświadczenie można stosować, gdy jego zawartość jest większa niż 70%.

Oświadczenie pending

  • Udział w obronie organizmu przed czynnikami zewnętrznymi ID: 3582;
  • Utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi ID: 3583;
  • Pomaga utrzymać zdrowe serce ID: 3584;
  • Zdrowie wątroby ID: 3585;
  • Ochrona DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniem oksydacyjnym ID: 3822;
  • Sylimaryna regeneruje komórki wątrobowe ID: 4481;
  • Pomaga chronić komórki wątroby, przyczynia się do prawidłowej produkcji żółci.
  • Kalendarz adwentowy ExtractHome

    Codziennie inny kod rabatowy!

    Magic Health Food

    Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

    Brassinosteroidy

    Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

    Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

    Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.