Darmowa dostawa od 450 zł

FAQ; LEN W SŁUŻBIE ZDROWIA

Olej z nasion lnu i jego zastosowanie. Co w sobie kryje?

Pierwszym krokiem do zdrowego i dobrego życia od zawsze jest zbilansowana dieta, uzupełniona o cenne substancje. Gdy nie da się wszystkich dostarczyć z posiłku, wsparciem okazują się suplementy. Na rynku istnieje ich naprawdę wiele, lecz nie trzeba szukać daleko. Jednym z nich, znanym od starożytności jest len zwyczajny. Jako roślina wykorzystywany był od wieków, a jego właściwości zdążyło poznać wiele pokoleń wstecz. Obecnie znany jest jako olej lniany. Właściwości lecznicze i przeciwzapalne sprawiają, że może być świetnym wsparciem organizmu zarówno na co dzień, jak i w przypadku odczuwania wielu dolegliwości. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jak stosować olej lniany, na co pomaga, jak go przechowywać i wiele innych. Zapraszamy do lektury.

Naturalny olej lniany — jak stosować i co zawiera?

Dobroczynne właściwości naturalnych olejów z pewnością są znane już od bardzo dawna. Olej lniany jako jeden z nich pochodzi od lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). Pochodzi z rodziny lnowatych (Linaceae). Odkryto go w rejonie Bliskiego Wschodu. Jednak dzisiaj nie rośnie już dziko, lecz stanowi roślinę uprawną. Jego cechą charakterystyczną są niebieskie płatki na kwiatach. Roślina rośnie do około 70 cm. Len wytwarza specyficzne torebki nasienne, a w nich znajdują się cenne nasiona, które dla nas znane są jako siemię lniane. To ziarenka o niewielkich wymiarach w kolorze szaro-brązowym. Gdy zostają zmoczone, wydzielają śluz. To właśnie z nich powstaje naturalny olej lniany. Opinie lekarzy sugerują, że w takiej formie ma on najwięcej zalet. Stanowi świetne źródło kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Olej lniany i właściwości lecznicze — bogactwo naturalnych składników

Olej lniany to produkt, któremu przypisuje się potencjalne właściwości lecznicze ze względu na największą zawartość kwasów tłuszczowych ze wszystkich dostępnych na rynku olejów. To zatem bardzo cenny produkt dla każdego, a także wegan i wegetarian. Roślinne pochodzenie dodatkowo sprawia, że produkt oprócz kwasów zawiera w składzie:

  • witaminę A, C oraz E, a także te z grupy B;
  • mikroelementy: żelazo, wapń, magnez, cynk, fosfor i miedź, 
  • białka, fitoenzymy i firosterole. 

Wszystkie te komponenty są potrzebne organizmowi, dlatego to suplement, który będzie dobrym uzupełnieniem zbilansowanej diety. Taki naturalny olej lniany dla dziecka również wpłynie przypuszczalnie pozytywnie, szczególnie na jego rozwój.

Olej lniany na włosy i nie tylko — sprawdź jego właściwości

Olej lniany na włosy czy suche gardło — działanie tego suplementu jest naprawdę szerokie. Zanim sięgniesz po ten produkt, musisz wiedzieć, że wykazuje on zarówno wpływ wewnętrzny, przy stosowaniu doustnym, jak i zewnętrzny. Jako element zbilansowanej diety może przyczyniać się między innymi: 

  • poprawy trawienia, poprzez potencjalny wpływ na metabolizm oraz wspomaganie w usuwaniu produktów przemiany materii z organizmu; 
  • łagodzenia stanów zapalnych w organizmie dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, często stosuje się także olej lniany na refluks;
  • nawilżania gardła oraz poprawę jego stanu przy problemach z przełykaniem — olej lniany do picia na suche gardło to naturalna pomoc dla organizmu;
  • regulacji poziomu cholesterolu we krwi, a więc potencjalnego obniżania ryzyka powstawania zatorów, rozszerzania tętnic itp.;
  • wsparcia układu nerwowego, poprawy procesów uczenia się oraz wzmocnienia koncentracji;
  • poprawy kondycji skóry — często przyjmuje się olej lniany po radioterapii, ponieważ łagodzi podrażnienia itp.;

Takie działanie wewnętrzne sprawia, że olej lniany jest chętnie stosowany. Wpływa na to także zastosowanie zewnętrzne na skórę czy włosy. Może pomagać w:

  • niwelowaniu oznak starzenia — olej lniany na zmarszczki jest często składnikiem kremów i balsamów;
  • zmaganiach z rumieniem — daje prawdziwą ulgę, ukojenie i nawilżenie, a także wpływa potencjalnie na wyrównanie kolorytu.

Olej lniany — jak stosować? Poznaj zalecane dawkowanie

Możesz zastanawiać się, jak stosować olej lniany. Co ważne, nigdy nie należy przekraczać zalecanych dawek i tak jak przyjmowanie każdego suplementu, warto skonsultować ze specjalistą. Olej przyjmuje się:

  • doustnie — dzienna dawka dopuszczalna do spożycia oleju lnianego, która ma potencjalnie wpływać na zdrowie, waha się od 1 do 30 ml na dobę. Średnia dawka to mniej więcej łyżka stołowa, a zatem 15 ml. Można przyjmować olej lniany na czczo, dodając do soku, wody lub herbaty, lub sałatek czy past;
  • na skórę i włosy — stosując olej lniany na zmarszczki czy włosy, warto również pamiętać o odpowiednim dawkowaniu. W formie czystej sprawdzi się potencjalnie na skórze ze skłonnościami do przetłuszczania się. Nie należy przesadzać z jego wykorzystaniem, szczególnie na włosy, by nie doprowadzić do ich szybszego przetłuszczania się — przy optymalnym nakładaniu na pasma mogą stać się one nawilżone i lśniące. Olej może być stosowany na mokro i na sucho.

Kiedy pić olej lniany: rano czy wieczorem?

Jeśli chcesz wprowadzić wspomniany suplement do diety, możesz zastanawiać się, kiedy pić olej lniany — rano czy wieczorem? Istnieje opinia, która sugeruje, że najlepiej przyjmować go na pusty żołądek. Wtedy potencjalnie może on być jak najlepiej przyswojony. Nie musisz jednak przestrzegać tej zasady, szczególnie gdy nie przepadasz za smakiem tego produktu. Jak pić olej lniany, by był mniej wyczuwalny? Jak wiadomo, płynna forma ma intensywny smak, który nie dla każdego będzie znośny. Istnieje jednak sposób na zniwelowanie go. Wystarczy połączyć olej lniany z intensywną ziołową herbatą, sokiem lub miodem, by zmienić jego smak.

Termin przydatności oleju lnianego

Właściwości przeciwzapalne i lecznicze oleju lnianego mogą być zachowane tylko wtedy, jeśli produkt jest odpowiednio przechowywany, a zarazem zostaje spożyty w odpowiednim czasie nie tyle od otwarcia, co daty produkcji. A zatem termin przydatności wynosi tak naprawdę 9 miesięcy od chwili daty produkcji, która znajduje się na etykiecie każdego suplementu.

Olej lniany do picia ExtractHome

Jak przechowywać olej lniany?

Pytanie, jak przechowywać olej lniany, jest szczególnie ważne dla zachowania jego cennych składników, a więc i potencjalnego dobroczynnego działania. W przypadku tego produktu priorytetem jest ciemna butelka ze szkła, którą będziesz mógł schować w suchym, zacienionym miejscu, w niskiej temperaturze. Najlepiej do tego sprawdzi się oczywiście lodówka. Możesz trzymać w niej olej lniany zarówno przed otwarciem, jak i po. Pamiętaj jednak, by przed użyciem odpowiednio wstrząsnąć butelkę.

Z czego pozyskuje się olej lniany? Zastosowanie najlepszej technologii

Olej lniany zastosowanie ma naprawdę szerokie. Wynika ono oczywiście z bogactwa składników, które są w jego składzie. Jednak, by tak rzeczywiście było, musi zostać odpowiednio pozyskany z nasion lnu, a więc siemienia lnianego. Jako producent ExtractHome tego preparatu uzyskujemy olej metodą ekstrakcji nadkrytycznej CO2. Jesteśmy jedyną marką w Polsce, która może się tym pochwalić. Technologia ta ma naprawdę wiele korzyści:

  • uchodzi za selektywną, ponieważ otrzymany ekstrakt z oleju lnianego ma zarówno substancje niepolarne, czyli tłuszcze, jak i polarne, czyli polifenole. Jednocześnie pozyskana substancja nie wymaga kolejnej obróbki; 
  • uznaje się ją za przyjazną dla środowiska, gdyż nie wykorzystuje toksycznych rozpuszczalników, lecz bezpieczny tlenek węgla, który wytrąca się sam z produktu;
  • podczas procesu nie używa się wysokiej temperatury, co pozwala zachować maksimum cennych właściwości leczniczych oleju lnianego. To produkt o wysokiej czystości;
  • ekstrakcja jest przeprowadzana bez tlenu i światła, dzięki czemu pozyskane związki są na najwyższym poziomie;
  • w procesie produkcji wykorzystuje CO2, który uchodzi za niepalny, obojętny, bezwonny, nietoksyczny itp. – jest to najbardziej ekologiczny komponent i znajduje się na drugim miejscu po wodzie.

Wartości odżywcze

w 100 ml produktu

Wartość energetyczna3441 kJ/837 kcal
tłuszcz93 g

w tym

– kwasy tłuszczowe nasycone

– kwasy tłuszczowe jednonienasycone

– kwasy tłuszczowe wielonienasycone

9,2 g

17 g

67 g

Węglowodany:0 g
– w tym cukry0 g
Białko:0 g
Sól:0 g

Naturalny olej lniany na włosy i nie tylko — gdzie go kupić?

Olej lniany na włosy, zmarszczki, refluks, jak i wiele innych dostępny jest na rynku w wielu miejscach. Nie zawsze jednak zasługuje na uwagę. Podstawą przy wyborze powinna być metoda produkcji oleju, jak i sposób przechowywania przez producenta. Jeśli chcesz otrzymać preparaty ze sprawdzonego źródła, olej lniany kupisz tutaj, na stronie marki ExtractHome. Znajdziesz go również, wchodząc w zakładkę Nasze Produkty, następnie w pod zakładkę Oleje Premium

  • Odbiór osobisty pod adresem ul. Zrembowska 7, 06-200 Maków Mazowiecki
  • Telefon +48 504020969 lub +48516131713

Olej lniany — przeciwskazania

Często zadawane pytanie przed zakupem suplementu to: kiedy można stosować olej lniany? Przeciwskazania co do tego produktu, tak jak i w przypadku innych, również istnieją, mimo że olej to zupełnie naturalny preparat. Warto zatem mieć na względzie, że spożywanie oleju wpływa na perystaltykę jelit oraz usuwanie mas kałowych z nich. Dlatego oleju powinny raczej unikać osoby mające nadwrażliwe jelita lub zmagają się z chorobami układu pokarmowego. Jednocześnie przeciwskazaniem do stosowania jest ciąża, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Olej lniany jako suplement diety — oświadczenia zdrowotne

czy dla oleju lnianego są jakieś oświadczenia?

Oświadczenia żywieniowe

  • ŹRÓDŁO KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 (nasz olej zawiera 57 %kwas alfa-linolenowego), a oświadczenie można stosować gdy jest go więcej jak 0,3 g na 100 g.
  • WYSOKA ZAWARTOŚĆ KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 (nasz olej zawiera ich 57 %) a oświadczenie można stosować gdy jest go więcej jak 0,6 g/100 g.
  • WYSOKA ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZÓW WIELONIENASYCONYCH (nasz olej zawiera ich 72 %), a oświadczenie można stosować gdy jest ich więcej jak 56 %.
  • WYSOKA ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZÓW NIENASYCONYCH (nasz olej zawiera ich 90 %) a oświadczenie można stosować gdy jest ich więcej jak 70 %.

Oświadczenia pending

Siemię lniane

  • Działanie/czynności narządów płciowych i/lub hormonów ID: 1807
  • Aktywność antyoksydacyjna, zawartość antyoksydantów, właściwości antyoksydacyjne ID: 1808
  • Zdrowie układu krążenia ID: 1809
  • Układ sercowo-naczyniowy, źródło kwasów omega-3, chroni serce, obniża poziom lipidów ID: 2621

Przeciwwskazania — olej lniany a alergeny

czy produkt zawiera alergeny?

Przeciwskazaniem do stosowania oleju lnianego mogą być również alergie. Surowiec ten jednak nie zawiera w składnie alergenów. Jednak decydując się na produkt z naszej oferty, musisz wiedzieć, że na ternie firmy, z której pozyskuje się rośliny do produkcji, istnieją następujące alergeny: zboża zawierające gluten tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe a także produkty pochodne; orzeszki ziemne i produkty pochodne, soja i produkty pochodne, , orzechy a także produkty pochodne, seler i produkty pochodne, nasiona sezamu i produkty pochodne.

Informacje dodatkowe na temat oleju lnianego

Co warto wiedzieć o oleju lnianym, zanim się po niego sięgnie?

Surowiec nie zawiera konserwantów. Produkt nie jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna. Surowiec i pochodzący z niego produkt nie zawiera składników GMO i nie został poddawany promieniowaniu jonizującemu. Surowiec pochodzi z Polski i są to nasiona siemienia lnianego (Linum usitatissimum L.).

Magic Health Food

Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

Brassinosteroidy

Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.