Czarnuszka "lekarstwem" na otyłość?
Nigella sativa L. określana również, jako:
· Czarny kminek,
· Czarna perła czy też
· Cudowne zioło
- należy do rodziny Ranunculaceae i znana jest powszechnie ze swojego leczniczego działania;
- jej aktywność jest historyczne udokumentowane – stosowana była już w starożytności przez Greków, Rzymian, Egipcjan zarówno profilaktycznie jak i terapeutycznie;
- była używana, jako środek ludowy na dolegliwości związane z płucami, takie jak kaszel, zapalenie oskrzeli, astma czy też przekrwieni
Jakie właściwości ma czarnuszka?
Roślina ta jest doceniana przez muzułmanów na całym świecie, ponieważ sam prorok Mahomet użył stwierdzenia, że „czarne ziarno ma zdolność leczenia wszystkich chorób z wyjątkiem śmierci”. To enigmatyczne stwierdzenie wskazuje na niezwykłe właściwości lecznicze czarnuszki.
Głównym składnikiem czarnuszki odpowiadającym za właściwości farmakologiczne jest tymochinon. To on głównie decyduje o działaniu leczniczym tego cudownego zioła. Jest silnym przeciwutleniaczem i może działać przeciwdrobnoustrojowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwutleniająco. Związek ten znajduje się zarówno w nasionach jak i w oleju.
Każda część czarnej perły zawiera cenne aktywne fitoskładniki, które mają szeroki wachlarz właściwości fitochemicznych, jeśli zostaną odpowiednio dobrane.
Czy przy tak szerokim działaniu możliwe jest, że czarnuszka może zdziałać coś więcej?
Obecnie ogólnoświatowy problem stanowi otyłość i nadwaga. Pandemia, a co za tym idzie siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej czy też stres powodują, że problem ten cały czas się rozpowszechnia, zwiększa się także ryzyko zachorowania na niektóre choroby przewlekłe, takie jak:
- cukrzyca typu 2,
- choroby układu krążenia,
- nadciśnienie i
- rak.
Badania o skuteczności działania czarnuszki
- parametry antropometryczne, m.in. wzrost, masę ciała i składowe tkanki tłuszczowej,
- wskaźniki składu ciała,
- doznania apetytu i spożycia, w tym energię i poziomy spożycia makroskładników.
Czterdzieści pięć zdrowych kobiet z otyłością lub nadwagą zostało losowo podzielonych na dwie grupy. Kwalifikacji podlegały kobiety:
- w wieku 25–55 lat,
- z BMI w zakresie 27-35 kg/m2,
- bez problemów z cholesterolem, czy też ciśnieniem tętniczym,
- bez innych chorób, zwłaszcza sercowo-naczyniowych, niewydolności wątroby lub nerek, zaburzeń tarczycy i niekontrolowanym zespołem policystycznych jajników,
- niestosujące jakichkolwiek leków oraz ziół leczniczych o zastosowaniu: obniżającym poziom lipidów, przeciw otyłości, przeciwzapalnym, przeciwutleniającym, witaminowym lub mineralnym,
- bez alergii na czarnuszkę,
- które, nie uczestniczyły w programie odchudzania w ciągu sześciu miesięcy przed rozpoczęciem badania.
- 8 tygodni – interwencja z zastosowaniem oleju lub placebo;
- 4 tygodnie – wypłukiwanie (miało na celu eliminację wpływu pierwszej fazy na drugą),
- 8 tygodni – interwencja z zastosowaniem oleju lub placebo (każdy uczestnik otrzymał przeciwne kapsułki w stosunku do pierwszej fazy)