Darmowa dostawa od 450 zł

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus, L.) – właściwości, działanie i zastosowanie

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) to wieloletnia roślina pnąca, należąca do rodziny konopiowatych. Co roku odrasta z podziemnych kłączy, pędy osiągają 6-9 metrów długości. Ciemnozielone liście umieszczone są na łodydze naprzeciw siebie, posiadają długie ogonki i 3 – 5 klap na pędach. Jest to roślina dwupienna – kwiaty męskie i żeńskie rosną na osobnych roślinach, chociaż zdarzają się odmiany jednopienne – są to głównie dzikie odmiany w Ameryce Północnej. Żeńskie kwiaty są krótsze od męskich, osiągają około 2,5 – 5 cm długości, mają stożkowy kształt i składają się z przylistków. Wyglądem przypominają szyszki drzew iglastych, stąd potocznie kwiaty chmielu nazywa się szyszkami. 

 Pochodzenie chmielu

Chmiel najprawdopodobniej wywodzi się z Chin, skąd przywędrował do Europy przez Japonię i Amerykę. Obecnie uprawia się go szeroko we wszystkich rejonach klimatu umiarkowanego, m.in. w Europie Środkowej, Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Afryce Południowej. W Europie pierwotnie rósł dziko, dopiero w IX wieku rozpoczęto uprawę na terenie Niemiec. Stosowany był wtedy jako alternatywa dla woskownicy europejskiej, która w średniowiecznej Europie była głównym dodatkiem do piwa. W XVII wieku chmiel całkowicie zastąpił woskownicę w przemyśle browarniczym, głównie ze względu na swoje właściwości konserwujące i aromatyzujące.

Tradycyjne zastosowania chmielu zwyczajnego

Już w I w. naszej ery Piliniusz Starszy opisał po raz pierwszy zastosowanie chmielu. Rzymianie wykorzystywali młode pędy rośliny jako warzywo. Później z liści i kwiatów pozyskiwano brązowy barwnik i przyprawy, a z włóknistych łodyg wytwarzano papier i tkaniny. Chmiel wykorzystywany był również do produkcji perfum, kremów i balsamów. W średniowieczu uprawiano chmiel w przyklasztornych ogrodach i był dla mnichów jednym z ziół leczniczych. Napary, ekstrakty i wyciągi z chmielu mają działanie uspokajające, nasenne, łagodzące stany zapalne i reumatoidalne, a także przyspieszające gojenie ran. W medycynie rdzennych ludów Ameryki Północnej chmiel wykorzystywany był m.in. jako środek na dolegliwości układu pokarmowego, kaszel i grypę, a także jako środek rozkurczowy i przeciwbólowy przy bólu ucha i zębów.

Działanie i skład chemiczny

XIX i XX w. owocował w wiele badań naukowych nad potencjalnym działaniem chmielu na organizm człowieka. Potwierdzono właściwości uspokajające i nasenne, pozytywny wpływ na układ pokarmowy, a także działanie przeciwzapalne, zwłaszcza przy infekcji uszu. Badacze odkryli również, że chmiel zawiera fitoestrogen – roślinny odpowiednik estrogenu (żeński hormon płciowy), a ksantohumol (Xantohumol), substancja zawarta w szyszkach, może hamować rozwój wirusa HIV.

Szyszki chmielu zawierają w sobie m.in. żywice, białka, olejki eteryczne, polifenole, lipidy, woski oraz celulozę. Dokładny skład chemiczny różni się znacząco w zależności od odmiany chmielu i warunków, w jakich jest uprawiany.  Żeńskie kwiaty zawierają również drugorzędowe metabolity roślinne, do których należą m.in. kwasy goryczowe, chalkony oraz terpeny. W składzie szyszek występują również glikozydy flawonolowe, np. ksantohumol, rutyna czy kwercytyna. Dzięki tym substancjom chmiel
stał się interesującym składnikiem nie tylko piwa i napojów, ale także suplementów diety i żywności funkcjonalnej.

Zastosowanie chmielu

Najczęściej chmiel zażywa się w formie naparów. Dla działania uspokajającego i nasennego Komisja Europejska ustaliła dzienną dawkę szyszek chmielu na 0,5 g. Zalewa się je wrzącą wodą (o. 150 – 200 ml) i wypija na 30 – 60 min przed położeniem się spać. Taka herbata z chmielu ma nie tylko działanie nasenne, ale działa również moczopędnie, wzmacniająco i rozkurczowo. Stosuje się ją także przy nadpobudliwości seksualnej, nerwicach seksualnych, nieregularnym miesiączkowaniu lub zahamowaniu menstruacji. Na rynku możemy spotkać również tabletki zawierające wyciąg lub ekstrakt z szyszek chmielowych, lub z lupuliny (wydzielina z gruczołów lupulinowych znajdujących się w szyszkach). Według badań czysta lupulina może być pomocna przy leczeniu przedwczesnej ejakulacji wynikającej z zaburzeń emocjonalnych.

Zastosowanie chmielu w kosmetykach

Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwbakteryjnym chmiel stał się pożądanym dodatkiem do kosmetyków dla skóry wrażliwej i skłonnej do trądziku. Łagodzi podrażnienia, niweluje zaczerwienienia, a także wspomaga gojenie się ran. Oprócz działania na skórę trądzikową, wpływa na metabolizm skóry. Pobudza skórę do wytwarzania kolagenu i elastyny, dlatego ekstrakty z chmielu są często składnikiem ujędrniających kremów anti-age. Chmiel wykazuje również świetne działanie na włosy i skórę głowy. Przeciwdziała wypadaniu włosów i zmniejsza łojotok. Działa przeciwłupieżowo i przeciwświądowo.

Skutki uboczne

Nie odnotowano skutków ubocznych stosowania chmielu. Rekcje niepożądane, jakie mogą wystąpić w czasie suplementacji, to reakcje alergiczne: świąd, wysypka, biegunka i wymioty.

Podsumowanie

Podsumowując, chmiel wykazuje działanie:

  • Uspokajające
  • Nasenne
  • Przeciwzapalne
  • Przeciwbakteryjne
  • Przeciwalergiczne
  • Pobudzające trawienie
  • Moczopędne
  • Rozkurczowe
  • Hamujące nadmierny popęd seksualny
  • Regulujące gospodarkę estrogenu

Źródła

Mielczarek M., Kołodziejczyk J., Olas B.: Właściwości lecznicze chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus L.) Borgis. Postępy Fitoterapii, 2010, 4, 205-210.

Yamaguchi, N., Satoh-Yamaguchi, K., Ono, M.: In vitro evaluation of antibacterial, anticollagenase, and antioxidant activities of hop components (Humulus lupulus) addressing acne vulgaris. Phytomedicine, Vol. 16, Issue 4, April 2009. p. 369-376

Szczepaniak, O. et al.: Chmiel (Humulus lupulus L.) jako surowiec o właściwościach prozdrowotnych: aktualny stan wiedzy. Technika rolnicza ogrodnicza leśna, 3/2019

Wang, Q. et al.: Xanthohumol, a novel anti-HIV-1 agent purified from Hops Humulus lupulus. Antiviral Research 64 (2004) 189–194

 

Kalendarz adwentowy ExtractHome

Codziennie inny kod rabatowy!

Magic Health Food

Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

Brassinosteroidy

Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.