Darmowa dostawa od 450 zł

Ashwagandha – „Końskie zdrowie”

Ashwagandha (Withania somnifera) to roślina z rodziny Psiankowatych, do których należą m.in. ziemniaki, pomidory, bakłażany, tytoń szlachetny czy „magiczna” mandragora. Występuje naturalnie w rejonach klimatu tropikalnego i subtropikalnego – głównie w Afryce i Azji, ale znaleźć ją można również w Europie – w Hiszpanii, Włoszech i Grecji. Jest to niski krzew o wydłużonych, matowych liściach. Dzwonkowate kwiaty zmieniają się w czerwono-pomarańczowy, okrągły owoc. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu, końskiemu zapachowi korzenia (sanskr. ashwa „koń”, gandha „zapach”).

Zastosowanie Ashwagandhy

Korzeń i owoce Ashwagandhy wykorzystuje się od ponad 6 000 lat w indyjskiej Ajurwedzie (sanskr. ajuh – „życie” i weda – „wiedza o życiu” lub „przebieg życia”) gdzie pomagała na schorzenia takie jak gruźlica, artretyzm, zapalnie górnych dróg oddechowych czy bielactwo, a także w regulacji cyklu snu i cyklu miesiączkowego.

Dzięki zawartości substancji takich jak witanolidy, glikowitanolidy, alkaloidy, sitoinozydy i saponiny Ashwagandha zaliczana jest do roślin adaptogennych  (łac. adaptō ‘przystosować się’; gr. γένος genos ‘ród’, ‘pochodzenie’). Adaptogeny to substancje pochodzenia roślinnego pomagające w adaptacji (przystosowaniu) organizmu do niekorzystnych warunków zarówno psychicznych jak i fizycznych, Pomagają w walce ze stresem, przeciwdziałają chorobom cywilizacyjnym, spowalniają starzenie się organizmu i wspomagają rekonwalescencję.

Ashwagandha, inaczej witania ospała, żeń-szeń indyjski, wiśnia zimowa lub śpioszyn lekarski wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, antystresowe, przeciwlękowe i przeciwnowotworowe.

Whitania somnifera - suplement antystresowy

Najwięcej badań klinicznych przeprowadzono pod kątem antystresowego i przeciwlękowego działania ashwagandhy. Badacze zgodni są co do tego, że Whitania somnifera znacząco obniża poziom odczuwanego stresu i lęku. Zwiększa wytrzymałość organizmu na niekorzystne warunki środowiskowe, zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka wywołanych stresem, a także chroni przed hepatotoksycznością (toksycznością na komórki wątroby) i śmiertelnością wywołaną tetrachlorometanem (CCl4).

Przeprowadzono dotychczas wiele badań na gryzoniach, dotyczących wpływu ashwagandhy na odporność na stres. Przykładem może być badanie Indyjskich naukowców, w których szczurom podawano ashwagandhę, a następnie poddawano sytuacji stresowej (pływanie w zimnej wodzie). Badanie to wykazało poprawienie wytrzymałości, wydłużenie czasu pływania i zmniejszenie odczuwanego przez szczury stresu.

W innym badaniu porównano działanie ashwagandhy z działaniem Lorazepamu (leku psychotropowego z grupy benzodiazepin o silnym działaniu przeciwlękowym i uspokajającym). Obie substancje zadziałały podobnie, w trzech standardowych testach lęku (labirynt w kształcie plusa na podwyższeniu, interakcje społeczne i opóźnienie karmienia w nieznanym środowisku), obniżając poziom lęku i uspokajając gryzonie.

pływająca mysz

Wiśnia zimowa a układ nerwowy

Badania naukowe prowadzone od kilkudziesięciu lat wykazują, że wiśnia zimowa (Whitania somnifera) świetnie wspiera funkcje poznawcze. Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację, zwłaszcza u dzieci z deficytem pamięciowym, u osób cierpiących na zaniki pamięci po urazach głowy i przewlekłych chorobach oraz u osób starszych z demencją.
W przypadku chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy choroba Crutzfelda – Jakoba, jedną z głównych przyczyn ich powstawania jest zanik aksonów (inaczej neurytów – elementów neuronu, odpowiadających za przekazywanie impulsu nerwowego). Wiele badań potwierdza, że ashwagandha spowalnia, zatrzymuje lub odwraca zmiany zaniku neuronów i synaps w mózgu, dlatego świetnie nadaje się do suplementacji nie tylko przy już zdiagnozowanej chorobie, ale również przed jej wystąpieniem.
Ponadto, witania ospała, przyjmowana jako suplement diety przed wystąpieniem objawów, wykazuje działanie neuroprotekcyjne przy chorobie Parkinsona.

Śpioszyn lekarski - nieoceniona pomoc przy bezsenności

Sen jest jednym z najważniejszych procesów fizjologicznych, odpowiadający za recykling energii, witalność i zachowanie młodości. Bezsenność stała się najbardziej rozpowszechnionym zaburzeniem snu. Do objawów zaliczyć można szeroko pojęte problemy z zasypianiem, długością i jakością snu, wybudzanie się czy nieregenerująca jakość snu. Badania kliniczne nad witanią ospałą wykazały, że przyjmowanie ekstraktu ze sproszkowanego korzenia ashwagandhy pozytywnie wpływa na zasypianie, długość i jakość snu u pacjentów ze zdiagnozowanymi zaburzeniami snu. Nie wykazywała przy tym skutków ubocznych, bez względu na płeć, wiek i ogólny stan zdrowia fizycznego.

ashwaganda

Ashwagandha w leczeniu nowotworów

Jak wskazują badania, ashwagandha ma potencjał w leczeniu wielu odmian nowotworów, m.in. raka piersi, raka szyjki macicy, raka prostaty, jelit i żołądka. Nie tylko hamuje rozwój komórek nowotworowych, ale również polepsza jakość życia pacjentów podczas chemio- i radioterapii, głównie za sprawą zmniejszenia uczucia zmęczenia.

ashwaganda

„Końskie zdrowie” z Ashwagandhą

Ta niesamowita roślina adaptogenna wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Obniża odczuwanie bólu u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, jednocześnie zmniejszając obrzęk i stan zapalny. Znacząco wpływa na poziom glukozy i cholesterolu we krwi, dzięki czemu nadaje się do leczenia cukrzycy i otyłości.
Badania przeprowadzone na zdrowych, dorosłych ludziach wykazały, że suplementacja ekstraktem z ashwagandhy zwiększa pojemność płuc oraz ogólną wydajność organizmu zarówno fizyczną jak i psychiczną. Ponadto stosowanie wiśni zimowej jest bezpieczne i nie wykazuje skutków ubocznych, aczkolwiek potrzeba większej ilości badań klinicznych, zarówno na ludziach zdrowych jak i chorych, aby uznać ekstrakty z ashwagandhy jako pełnoprawne leki.

Ashwagandha w ExtractHome

Ekstrakt pozyskujemy ze zmielonych korzeni ashwagandhy, poddanych procesowi ekstrakcji dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym SFECO2. Dwutlenek węgla to jeden z najbardziej ekologicznych rozpuszczalników, zaraz po wodzie, dlatego gotowy ekstrakt pozbawiony jest zanieczyszczeń. Ashwagandha jest składnikiem dwóch suplementów diety z linii Magic Health Food – Beautiful Mind i Full Focus.

Źródła:

Effect of Ashwagandha (Withania somnifera) extract on sleep: A systematic review and meta-analysis

https://doi.org/10.1371/journal.pone.0257843

A double-blind, randomized, placebo-controlled trial on the effect of Ashwagandha (Withania somnifera dunal.) root extract in improving cardiorespiratory endurance and recovery in healthy athletic adults
https://doi.org/10.1016/j.jep.2021.113929

Safety of Ashwagandha Root Extract: A Randomized, Placebo-Controlled, study in Healthy Volunteers
https://doi.org/10.1016/j.ctim.2020.102642

Keeping abreast about ashwagandha in breast cancer
https://doi.org/10.1016/j.jep.2020.113759

Does Ashwagandha supplementation have a beneficial effect on the management of anxiety and stress? A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials
https://doi.org/10.1002/ptr.7598

An Overview on Ashwagandha: A Rasayana (Rejuvenator) of Ayurveda
https://doi.org/10.4314/ajtcam.v8i5S.9

Magic Health Food

Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

Brassinosteroidy

Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.