Ekstrakt CO2 z pestek malin
Ekstrakt CO2 z pestek malin (Rubus ideus, L.) jest źródłem wielu dobroczynnych substancji takich jak kwasy tłuszczowe, takoferole, fitosterole, karotenoidy, flawonoidy, antyoksydanty, terpeny i wiele innych. Związki te są doceniane jako składniki odżywcze w diecie człowieka, czy jako składnik kosmetyków ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
- DER 7:1
- Do użytku wewnętrzenego i zewnętrznego
- Surowiec do produkcji własnych kosmetyków i suplementów diety
Ceny ustalamy indywidualnie, zależnie od ilości zamówionego ekstraktu i czasu realizacji zamówienia. Wypełnij formularz kontaktowy poniżej i nawiąż z nami współpracę!
Pestki malin zawierają do 12,2% białek i 10 – 23% oleju, który zawiera wysokie stężenie kwasów tłuszczowych (m.in. omega-3 i omega-6). Najbardziej nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w oleju z pestek malin, to kwas linolowy, kwas alfa-linolenowy i oleinowy. Zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na poziomie 78,9 – 85,5% i fitosteroli sprawia, że olej ten jest świetnym źródłem składników odżywczych. Nienasycone kwasy tłuszczowe nazywane są Niezbędnymi Nienasyconymi Kwasami Tłuszczowymi (skrót: NNKT), ponieważ organizm człowieka nie jest w stanie sam ich wyprodukować – muszą zostać dostarczone wraz z dietą. Stanowią one główny budulec błon komórkowych i regulują wiele procesów w organizmie człowieka.
Olej z pestek malin jest mętny, o żółtym odcieniu, który zawdzięcza obecności karotenoidów, w tym zeaksantyna, beta-karoten, luteina i kryptoksantyna. Oprócz tego olej ten zawiera wysokie stężenie witaminy E i takoferoli, które należą do grupy antyoksydantów. Antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze) to związki chemiczne chroniące organizm przed tzw. stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku zwiększonej ilości wolnych rodników produkowanych przez nasz organizm. Wolne rodniki powstają w organizmie na skutek stresu, złej diety, braku snu, promieniowania słonecznego lub nadużycia leków, papierosów i alkoholu i prowadzą do uszkodzeń tkanki podskórnej, utrudniają regenerację komórek, a także prowadzą do powstawania wielu chorób, takich jak astma, skleroza czy choroba Alzheimera.
Jakość ekstraktu jest zależna od odmiany malin, regionu i warunków uprawy, metody pozyskiwania pestek i ich suszenia, a także metody wykorzystanej do ekstrakcji. Te parametry znacząco wpływają na wydajność ekstrakcji, zawartość bioaktywnych substancji, stabilność oksydacyjną i zdolność przeciwutleniającą oleju. Najlepszymi metodami pozyskiwania oleju z pestek malin są ekstrakcja dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym i tłoczenie na zimno. Olej z pestek malin jest zwykle nierafinowany i nie jest poddawany filtracji. Dzięki wysokiej zawartości substancji przeciwutleniających, olej ten jest wysoko stabilny, a w połączeniu z innymi olejami może stanowić konserwant.
W przemyśle kosmetycznym olej z pestek malin jest ceniony głównie ze względu na zdolność absorpcji promieniowania słonecznego w zakresie UV-B i UV-C. Dokładny współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF (ang. sun protection factor) nie jest znany, literatura naukowa podaje zakres od 28 do 50 SPF. Dzięki obecności witaminy A ma znacznie większe zdolności do ochrony przeciwsłonecznej niż inne oleje. Ponadto witamina A pobudza skórę do szybszej regeneracji i rozwoju komórek, jest często składnikiem preparatów do cery problematycznej (np. problemy z trądzikiem, łuszczycą) i dojrzałej. Olej malinowy działa przeciwzapalnie, ujędrnia i nawadnia skórę, niweluje zaczerwienienia i przyspiesza gojenie się ran.
-
Wewnętrznie można go spożywać na zimno, np. dodając do napoju, sałatki. Dodatek oleju z pestek malin do innych olei roślinnych może zastąpić syntetyczny konserwant.
-
Zewnętrznie na skórę i włosy. Można go nakładać miejscowo na zmienione miejsce lub dodać do ulubionego kremu na dzień lub kremu z filtrem SPF. Może stanowić dodatek do własnych kremów i balsamów.
SKŁAD: olej z pestek malin (Rubus idaeus L.) uzyskany w procesie ekstrakcji nadkrytycznym CO2
Wymagania sensoryczne:
Wygląd: płynna ciecz o barwie żółtej z odcieniem złocisto-brązowym
Smakowitość w temperaturze + 20°C: intensywny, wyrazisty, bez zapachów i posmaków obcych, niedopuszczalny smak zjełczały, wyczuwalny aromat malinowy
Konsystencja w temperaturze pokojowej: płynna
Klarowność: olej w lodówce zestala się/ mętnieje. Po wyjęciu z lodówki wraca do konsystencji klarownej, możliwy niewielki osad na dnie
Alergeny
Surowiec nie zawiera alergenów. Na terenie zakładu, z którego pozyskiwany jest surowiec występują następujące alergeny: dwutlenek siarki, gorczyca, gluten.
Warunki przechowywania
Przechowywać szczelnie zamknięte, w suchym, chłodnym miejscu, z daleko od źródeł ciepła. Chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem i dostępem powietrza. W
celu zachowania jak najdłużej najlepszej jakości zaleca się przechowywanie w lodówce.
Informacje dodatkowe:
Nie zawiera konserwantów.
Produkt nie jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna.
Surowiec oraz produkt nie zawierają składników GMO i nie zostały poddawane promieniowaniu jonizującemu
Oświadczenia
• Naturalny system obronny/ układ odpornościowy ID: 2067
• Zdrowie skóry ID: 2068
• Zdrowie układu krążenia ID: 2452
• Zdrowie układu pokarmowego ID: 2453
• Adaptogen ID: 2626