Ekstrakt CO2 z chmielu zwyczajnego
Ekstrakt CO2 z chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus)
- DER 16,5:1
- Substancja czynna: ksantohumol
- Do użytku wewnętrzenego i zewnętrznego
- Surowiec do produkcji własnych kosmetyków i suplementów diety
Ceny ustalamy indywidualnie, zależnie od ilości zamówionego ekstraktu i czasu realizacji zamówienia. Wypełnij formularz kontaktowy poniżej i nawiąż z nami współpracę!
Już w I w. naszej ery Piliniusz Starszy opisał po raz pierwszy zastosowanie chmielu. Rzymianie wykorzystywali młode pędy rośliny jako warzywo. Później z liści i kwiatów pozyskiwano brązowy barwnik i przyprawy, a z włóknistych łodyg wytwarzano papier i tkaniny. Chmiel wykorzystywany był również do produkcji perfum, kremów i balsamów. W średniowieczu uprawiano chmiel w przyklasztornych ogrodach i był dla mnichów jednym z ziół leczniczych. Napary, ekstrakty i wyciągi z chmielu mają działanie uspokajające, nasenne, łagodzące stany zapalne i reumatoidalne, a także przyspieszające gojenie ran. W medycynie rdzennych ludów Ameryki Północnej chmiel wykorzystywany był m.in. jako środek na dolegliwości układu pokarmowego, kaszel i grypę, a także jako środek rozkurczowy i przeciwbólowy przy bólu ucha i zębów.
XIX i XX w. owocował w wiele badań naukowych nad potencjalnym działaniem chmielu na organizm człowieka. Potwierdzono właściwości uspokajające i nasenne, pozytywny wpływ na układ pokarmowy, a także działanie przeciwzapalne, zwłaszcza przy infekcji uszu. Badacze odkryli również, że chmiel zawiera phytoestrogen – roślinny odpowiednik estrogenu (żeński hormon płciowy), a ksantohumol (Xantohumol), substancja zawarta w szyszkach, może hamować rozwój wirusa HIV.
Szyszki chmielu zawierają w sobie m.in. żywice, białka, olejki eteryczne, polifenole, lipidy, woski oraz celulozę. Dokładny skład chemiczny różni się znacząco w zależności od odmiany chmielu i warunków, w jakich jest uprawiany. Żeńskie kwiaty zawierają również drugorzędowe metabolity roślinne, do których należą m.in. kwasy goryczowe, chalkony oraz terpeny. W składzie szyszek występują również glikozydy flawonolowe, np. ksantohumol, rutyna czy kwercytyna. Dzięki tym substancjom chmiel stał się interesującym składnikiem nie tylko piwa i napojów, ale także suplementów diety i żywności funkcjonalnej.
Najczęściej chmiel zażywa się w formie naparów. Dla działania uspokajającego i nasennego Komisja Europejska ustaliła dzienną dawkę szyszek chmielu na 0,5 g. Zalewa się je wrzącą wodą (o. 150 – 200 ml) i wypija na 30 – 60 min przed położeniem się spać. Taka herbata z chmielu ma nie tylko działanie nasenne, ale działa również moczopędnie, wzmacniająco i rozkurczowo. Stosuje się ją także przy nadpobudliwości seksualnej, nerwicach seksualnych, nieregularnym miesiączkowaniu lub zahamowaniu menstruacji. Na rynku możemy spotkać również tabletki zawierające wyciąg lub ekstrakt z szyszek chmielowych, lub z lupuliny (wydzielina z gruczołów lupulinowych znajdujących się w szyszkach). Według badań czysta lupulina może być pomocna przy leczeniu przedwczesnej ejakulacji wynikającej z zaburzeń emocjonalnych.
Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwbakteryjnym chmiel stał się pożądanym dodatkiem do kosmetyków dla skóry wrażliwej i skłonnej do trądziku. Łagodzi podrażnienia, niweluje zaczerwienienia, a także wspomaga gojenie się ran. Oprócz działania na skórę trądzikową, wpływa na metabolizm skóry. Pobudza skórę do wytwarzania kolagenu i elastyny, dlatego ekstrakty z chmielu są często składnikiem ujędrniających kremów anti-age. Chmiel wykazuje również świetne działanie na włosy i skórę głowy. Przeciwdziała wypadaniu włosów i zmniejsza łojotok. Działa przeciwłupieżowo i przeciwświądowo.
Nie odnotowano skutków ubocznych stosowania chmielu. Rekcje niepożądane, jakie mogą wystąpić w czasie suplementacji, to reakcje alergiczne: świąd, wysypka, biegunka i wymioty.
Podsumowując, chmiel wykazuje działanie:
- Uspokajające
- Nasenne
- Przeciwzapalne
- Przeciwbakteryjne
- Przeciwalergiczne
- Pobudzające trawienie
- Moczopędne
- Rozkurczowe
- Hamujące nadmierny popęd seksualny
- Regulujące gospodarkę estrogenu
-
Wewnętrznie można go spożywać na zimno, jako dodatek np. do napoju lub rozpuszczony w oleju. Smak ma bardzo intensywny, gorzki.
-
Zewnętrznie na skórę i włosy. Można go nakładać miejscowo na zmienione miejsce lub dodać 2-3 krople do kremu na noc. W ten sposób zmiękcza skórę, dostarcza jej niezbędnych składników odżywczych i zdrowych tłuszczów.
SKŁAD: Ekstrakt z granulatu szyszek chmielowych Humulus lupulus uzyskany w procesie ekstrakcji nadkrytycznym CO2.
Wymagania sensoryczne:
Wygląd: gęsty ekstrakt o barwie zielonej z odcieniem żółtym
Smakowitość w temperaturze + 20°C: typowy dla produktu, wyrazisty, chmielowy bez posmaków obcych
Konsystencja w temperaturze pokojowej: gęsta
Zapach: typowy dla produktu, chmielowy bez zapachów obcych
Alergeny
Surowiec nie zawiera alergenów. Na terenie zakładu, z którego pozyskiwany jest surowiec występują następujące alergeny: dwutlenek siarki, gorczyca, gluten.
Warunki przechowywania
Przechowywać szczelnie zamknięte, w suchym, chłodnym miejscu, z daleko od źródeł ciepła. Chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem i dostępem powietrza. W
celu zachowania jak najdłużej najlepszej jakości zaleca się przechowywanie w lodówce.
Informacje dodatkowe:
Nie zawiera konserwantów.
Produkt nie jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna.
Surowiec oraz produkt nie zawierają składników GMO i nie zostały poddawane promieniowaniu jonizującemu.
Informacje dodatkowe o surowcu: Granulat T-90 to wysuszone i zmielone szyszki chmielowe, sprasowane na granulat- z 100 kg szyszek uzyskano ok. 90 kg granulatu – zawartość olejków chmielowych, kwasów goryczkowych i polifenoli w granulacie typ 90 jest taka sama jak w chmielu wyjściowym.