FAQ; LEN W SŁUŻBIE ZDROWIA

Spis treści:

kwiat lnu

Co kryje w sobie olej z nasion lnu?

Len zwyczajny (Linum usitatissimum) jest rośliną z rodziny lnowatych (Linaceae). Pochodzi z rejonów Bliskiego Wschodu i obecnie nie rośnie dziko, jest wyłącznie rośliną uprawną. Len osiąga wysokość do 70 cm i posiada charakterystyczne kwiaty o niebieskich płatkach. Roślina wytwarza torebki nasienne, w których znajduje się 10-12 nasion. Są one znane jako siemię lniane. Te małe szaro-brązowe ziarenka po nasączeniu wodą przyjmują ciemnobrązową barwę i wydzielają śluz.

Len jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych z grup:

 • omega-3
 • omega-6

Jest jednym z najcenniejszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszcowych ponieważ zawiera najkorzystniejszą dla zdrowia proporcję kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, ze wszystkich dostępnych olejów

Właściwości oleju lnianego

Działanie wewnętrzne, do spożycia – Olej z nasion lnu przyczynia się do:

 • Regulacji poziomu cholesterolu we krwi, obniżając ryzyko powstawania zatorów rozszerza tętnice oraz wzmacnia skurcz serca.
 • Profilaktyki nowotworów, dzięki obecności przeciwutleniaczy olej lniany może chronić przed powstawaniem nowotworów m.in. piersi, jajników czy jelita grubego.
 • Poprawiania trawienia, przyspieszając metabolizm oraz wspomagając usuwanie produktów przemiany materii z organizmu.
 • Wsparcia pracy układu nerwowego, dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 olej lniany usprawnia uczenie się i koncentrację.

Działanie zewnętrzne, na skórę i włosy – Olej lniany pomaga

 • Regulacji poziomu cholesterolu we krwi, obniżając ryzyko powstawania zatorów rozszerza tętnice oraz wzmacnia skurcz serca.
 • Profilaktyki nowotworów, dzięki obecności przeciwutleniaczy olej lniany może chronić przed powstawaniem nowotworów m.in. piersi, jajników czy jelita grubego.
 • Poprawiania trawienia, przyspieszając metabolizm oraz wspomagając usuwanie produktów przemiany materii z organizmu.
 • Wsparcia pracy układu nerwowego, dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 olej lniany usprawnia uczenie się i koncentrację.

Sposób użycia - dawkowanie

jak przyjmować olej lniany?

 • wewnętrznie, do spożycia – według publikacji naukowych, ilość oleju lnianego do spożycia dziennego, która będzie wywierała efekt zdrowotny waha się od 1 do 30ml dziennie. Za średnią wartość można przyjąć mniej więcej łyżkę stołową, czyli 15 ml. Olej lniany można stosować zarówno do picia na czczo, jak i dodawać do przygotowywanych potraw.
 • zewnętrznie, na skórę, włosy – przy używaniu go w formie czystej, należy pamiętać, że w takiej postaci jest on przeznaczony głównie do skóry z tendencją do przetłuszczania się. Olej lniany może być używany również na włosy do zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem olejowania mających na celu poprawę kondycji włosów, ich blasku, nawilżenia i zapobiegania łamliwości. Stosuje się go zarówno w olejowaniu na sucho jak i na mokro.

Termin przydatności

jaki jest termin przydatności do spożycia?

Termin przydatności do spożycia to 6 miesięcy od daty produkcji. Data znajduje się na etykiecie.

Olej lniany

Przechowywanie

jak przechowywać olej lniany?

Nasz olej lniany najlepiej przechowywać w lodówce, zarówno przed jak i po otwarciu. Należy pamiętać, że podczas dłuższego przechowywania może pojawić się osad. Przed użyciem można delikatnie wstrząsnąć butelką.

Technologia

dlaczego warto wybrać olej lniany od Extract Home?

Nasz olej warto wybrać, ponieważ jako jedyni w Polsce produkujemy fo technologią ekstrakcji nadkrytycznej CO2. Technologia ta ma wiele zalet:

 • Jest przyjazna środowisku – nie stosujemy toksycznych rozpuszczalników, zamiast tego wykorzystujemy naturalny dwutlenek węgla, który usuwany jest samoistnie z produktu, ponieważ w warunkach normlanych CO2 występuje jako gaz. Po zakończonym procesie ekstrakcji dwutlenku węgla nie ma już w produkcie;
 • Jest selektywna – zastosowanie współrozpuszczalnika powoduje, że otrzymany ekstrakt zawiera zarówno substancje niepolarne (tłuszcze) jak i bardziej polarne tj. polifenole, m.in. przeciwutleniacze. Nie są natomiast ekstrahowane dodatkowe zanieczyszczenia, dzięki czemu olej nie wymaga dalszej obróbki;
 • Jest prowadzona w niskich temperaturach, co gwarantuje, że otrzymywany olej jest najwyższej czystości, bez produktów ubocznych;
 • Jest prowadzona jest bez dostępu powietrza i światła, dzięki czemu możemy zachować najbardziej wrażliwe związki;
 • Wykorzystuje CO2, który jest tani, niepalny, obojętny, bezwonny, bezbarwny, bez smaku, nietoksyczny – zatwierdzony przez EFSA i dopuszczony do ogólnego użytku w różnych gałęziach przemysłu, CO2 to najbardziej ekologiczny rozpuszczalnik zaraz po wodzie.

Wartości odżywcze

w 100 ml produktu

Wartość energetyczna3441 kJ/837 kcal
tłuszcz93 g

w tym

– kwasy tłuszczowe nasycone

– kwasy tłuszczowe jednonienasycone

– kwasy tłuszczowe wielonienasycone

9,2 g

17 g

67 g

Węglowodany:0 g
– w tym cukry0 g
Białko:0 g
Sól:0 g

Zakup produktów

w jaki sposób można zakupić produkty od Extract Home?

 • Za pośrednictwem strony: www.extracthome.pl wchodząc w zakładkę Nasze Produkty, następnie w pod zakładkę Oleje Premium
 • Odbiór osobisty pod adresem ul. Zrembowska 7, 06-200 Maków Mazowiecki
 • Telefon +48 504020969 lub +48516131713

Przeciwwskazania

jakie są przeciwskazania do stosowania oleju lnianego?

Spożywanie oleju lnianego wpływa na motorykę jelit oraz usuwanie mas kałowych z jelit. Szczególną ostrożność podczas jego stosowania powinny zachować osoby cierpiące na nadwrażliwość jelit oraz osoby z przewlekłymi biegunkami.

Olej lniany wpływa również na gospodarkę hormonalną, dlatego kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed jego zastosowaniem.

Oświadczenia zdrowotne

czy dla oleju lnianego są jakieś oświadczenia?

Oświadczenia żywieniowe

 • ŹRÓDŁO KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 (nasz olej zawiera 57 %kwas alfa-linolenowego), a oświadczenie można stosować gdy jest go więcej jak 0,3 g na 100 g.
 • WYSOKA ZAWARTOŚĆ KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 (nasz olej zawiera ich 57 %) a oświadczenie można stosować gdy jest go więcej jak 0,6 g/100 g.
 • WYSOKA ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZÓW WIELONIENASYCONYCH (nasz olej zawiera ich 72 %), a oświadczenie można stosować gdy jest ich więcej jak 56 %.
 • WYSOKA ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZÓW NIENASYCONYCH (nasz olej zawiera ich 90 %) a oświadczenie można stosować gdy jest ich więcej jak 70 %.

Oświadczenia pending

Siemię lniane

 • Działanie/czynności narządów płciowych i/lub hormonów ID: 1807
 • Aktywność antyoksydacyjna, zawartość antyoksydantów, właściwości antyoksydacyjne ID: 1808
 • Zdrowie układu krążenia ID: 1809
 • Układ sercowo-naczyniowy, źródło kwasów omega-3, chroni serce, obniża poziom lipidów ID: 2621

Alergeny

czy produkt zawiera alergeny?

Surowiec nie zawiera alergenów. Na terenie zakładu, z którego pozyskiwany jest surowiec występują następujące alergeny: zboża zawierające gluten tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe a także produkty pochodne; orzeszki ziemne i produkty pochodne, soja i produkty pochodne, , orzechy a także produkty pochodne, seler i produkty pochodne, nasiona sezamu i produkty pochodne.

Informacje dodatkowe

co jeszcze warto wiedzieć o oleju lnianym?

Surowiec nie zawiera konserwantów. Produkt nie jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna. Surowiec i pochodzący z niego produkt nie zawiera składników GMO i nie został poddawany promieniowaniu jonizującemu. Surowiec pochodzi z Polski i są to nasiona siemienia lnianego (Linum usitatissimum L.).

Magic Health Food

Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

Brassinosteroidy

Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.