Darmowa dostawa od 450 zł

Soplówka Jeżowata i Ashwagandha – przegląd zawartości substancji

Co kryją w sobie suplementy na bazie Ashwagandhy?

Wertując Internet praktycznie w pierwszej pozycji  w wyszukiwarce można znaleźć ranking suplementów zawierających korzeń Ashwagandhy.

Wszystkie wzięte pod lupę suplementy są zazwyczaj w kapsułkach i standaryzowane na zawartość witanolidów. Podczas przeglądu suplementów pod uwagę brana jest jakość, zawartość korzenia i witanolidów w kapsułce oraz cena.
Należy zwrócić uwagę, że suplementy w kapsułkach zawsze zawierają różne substancje dodatkowe tj,: mąka ryżowa, żelatyna wołowa, substancje wypełniające, tj. celuloza, sól sodowa karboksymetyloceluzowa; substancje przeciwzbrylające, tj. dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, czy też nawet barwniki, tj. dwutlenek tytanu, substancje glazurujące, tj. kwasy tłuszczowe (kwas stearynowy), hydroksypropylometyloceluloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (stearynian magnezu), glikol polietylenowy czy też dodawane przeciwutleniacze, tj. kwas askorbinowy i karoteny.
Czyli tak jak widać cała masa związków, które niekoniecznie chcemy spożywać licząc na drogocenne właściwości Ashwagandhy i zawartych w nich witanolidów.

Tutaj należy zwrócić uwagę, że nasze suplementy to produkty bez żadnych dodatków.

Kiedy przyjrzymy się etykiecie, widać, że podawane są standaryzacje na witanolidy, jednak nigdzie na stronie Producenta nie ma odesłania do wyników analizy. Wysłaliśmy zapytania do wszystkich producentów z Rankingu. Nikt nie odpowiedział, a tym samym nikt nie potwierdził wiarygodności swojej etykiety.

Zawartość witanolidów

Największa zawartość witanolidów jaką można znaleźć w suplemencie wynosi 9 %, co odpowiada 30 mg w zalecanej dziennej ilości. Należy jednak zwrócić uwagę, czy ta zalecana ilość przekracza maksymalną zawartość witanolidów w zalecanej do spożycia dziennej porcji produkt, gdyż zgodnie z Uchwałą nr 7/2020 Zespołu do spraw suplementów diety nie może ona przekraczać 10 mg, natomiast sam sproszkowany korzeń można stosować w ilości poniżej 3 g na dobę.

Podczas produkcji ekstraktu naszą technologią –  ekstrakcją CO2 SFE zmielony korzeń ashwagandhy zatęża się aż 300 kartonie, co powoduje, że w zalecanej dziennej dawce naszego ekstraktu wystarczy, że będzie 0,01 g ekstraktu, czyli 10 mg. Aby nie przekroczyć tej ilości i nasze suplementy miały gwarancję bezpieczeństwa wystandaryzowaliśmy nasz suplement na 9 mg w zalecanej dziennej ilości do spożycia.

Zgodnie z Uchwałą nr 7/2020 zespołu do Spraw suplementów Ashwagandha ma właściwości adaptogenne i jednocześnie dobrze tolerowane przez organizm. Ashwagandha jest ceniona przede wszystkim za redukowanie stresu oraz zmniejszanie niepokoju i lęku. Istnieją również doniesienia, że poprawia funkcje poznawcze, wspomaga płodność i funkcje seksualne, czy też zwiększa wydolność organizmu i zdolności do regeneracji. Główne właściwości Ashwagandhy przypisuje się  takim związkom jak: laktony stereidowe, alkaloidy i saponiny, głównie jednak witanolidowi  A.

Zbadanie witanolidów dla Producenta żywności w akredytowanym laboratorium to koszt rzędu 1700 zł. Takie ceny za badania mogą zachęcać do oszczędności i opierania się tylko na założeniach teoretycznych. My jednak stawiamy na jakość, którą potwierdzamy i gwarantujemy.

W naszym ekstrakcie zawartość witanolidów wynosi 0,5 %. Czy to wysoka czy niska zawartość?

Ciężko nam się tak naprawdę odnieść do realiów rynkowych, bo gdy wysunęliśmy zapytanie (zwracając się jako przeciętny konsument) o potwierdzenie swoich etykiet odnośnie zawartości witanolidów nie otrzymaliśmy od żadnego Producenta tych wyników analizy.

Soplówka jeżowata jako suplement diety – na co zwrócić uwagę?

Ten sam problem dotyczy suplementów zawierających Soplówkę jeżowatą. Rynek jest nimi zasypywany, ale czy są gdzieś potwierdzenia deklarowanych etykiet? W Internecie można znaleźć coraz więcej doniesień o fenomenalnych właściwościach przypisanym hericenonom i erinacynom. Jednak jest to zazwyczaj po prostu wysuszony i zmielony owocnik nie wiadomo jakiego pochodzenia. Standaryzacja dotyczy zazwyczaj polisacharydów, jednak sami poszukując Laboratorium, które je zbada, znaleźliśmy jedynie oferty na β-glukan. Czy przyjmując polisachrydy działamy na nasz układ nerwowy? Raczej nie. To hericenony odpowiadają za działanie na układ nerwowy i schorzenia tj. demencja czy Alzchaimer.

Zgodnie ze źródłami naukowymi hericenony to aromatyczne związki ekstrahowane z owocników Hericium erinaceus i jedno z największych dobrodziejstw tego grzyba. Zidentyfikowano 11 różnych hericenonów oznaczonych literkami od A do K. Spośród nich 4 mają działanie stymulujące NGF — C, D, E i H, przy czym ostatni jest najsilniejszy i najbardziej znaczący.

Sam zweryfikuj produkty dostępne na rynku i przekonaj się, że nie ma nigdzie wyników analizy. I MY właśnie te związki mamy w swoich suplementach. Zajrzyj na nasza stronę i sprawdź nas. Soplówka pochodzi z uprawy, posiada Atest wystawiony przez Grzyboznawcę i ma oznaczone związki.

Wszystkie nasze suplementy są zgłoszone do GIS, a Zakład zatwierdzony jest do produkcji żywności przez Sanepid.

Sprawozdanie z badań Ashwagandhy
Sprawozdanie z badań Soplówki Jeżowatej

Poniżej nasz suplement zawierający obie rośliny. Przedstawiamy BEAUTIFUL MIND

Magic Health Food składnikparametrwynikjednostkametoda
ekstrakt CO2 z korzenia Ashwagandhy (Withania somnifera L.)witanolidy A i B0,526%HPLC- metoda ilościowa
Beautiful Mindekstrakt CO2 z suszonego owocnika Soplówki jeżowatej Hericium erinaceushericenony C-Hmykosterole m.in. ergosterol nadtlenek ergosterolu  TLC- metoda jakościowa
olej z wiesiołkaomega-6 (γ-linolenowy)11%GC- metoda ilościowa

Magic Health Food

Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

Brassinosteroidy

Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.