Darmowa dostawa od 450 zł

Czym jest białko konopne?

Białko konopne CannaBicek naturalny
Białko konopne CannaBicek naturalny

Konopie stosowano w medycynie jak i w przemyśle od dawna. Na terenach Azji były znane już ponad 8000 lat temu. Posiadają szerokie spektrum adaptacyjne w różnych strefach klimatycznych choć najlepiej odnajdują się w klimacie umiarkowanym. Są nieocenione w procesie rekultywacji gleby a ich uprawa nie jest pracochłonna. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się nie tylko pozyskiwane z konopi olejki CBD, lecz także białko konopne. Jak stosować i ile razy dziennie można je przyjmować? Podpowiadamy w poniższym wpisie!

Co to jest białko konopne?

Zanim dokładnie powiemy, co to jest białko konopne, musisz wiedzieć, że każde białko w żywieniu człowieka pełni istotna rolę między innymi budulcową, regulacyjną czy stabilizującą. Białko konopne jest niedocenianym źródłem wielu cennych składników. Śmiało można nazwać je białkiem pełnowartościowym ponieważ jest źródłem aminokwasów egzogennych, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz błonnika pokarmowego.  Jest produktem o stosunkowo dużej wartości odżywczej przez co śmiało może sprawdzać się w diecie przeznaczonej dla wegan. Białko konopne dla organizmu człowieka jest bardzo łatwostrawne.

Co zawiera białko konopne? Jak stosować ten produkt?

Omawiany produkt to bardzo cenne źródło wielu składników, które są potrzebne człowiekowi do normalnego funkcjonowania. Na szczycie listy znajdują się między innymi związki mineralne, takie jak żelazo, magnez, wapń, potas czy cynk. Co więcej, produkt zawiera również aminokwasy egzogenne takie jak treonina, metionina, fenyloalanina, histydyna, lizyna, walina, izoleucyna, leucyna. Niektóre z nich nie są naturalnie produkowane przez organizm, co sprawia, że białko konopne jest świetnym uzupełnieniem diety dla każdej osoby dorosłej. Wśród składników mieści się także błonnik pokarmowy. Między innymi z tego względu przyjmuje się w ograniczonych ilościach białko konopne. Ile dziennie dokładnie można go spożywać, wyjaśniamy w dalszej części wpisu. Oprócz tego to superfood zawiera wspomniane już wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Wbrew pozorom tego rodzaju białko nie posiada psychoaktywnego THC.

Białko konopne zawiera:

  • Składniki mineralne takie jak żelazo, magnez, wapń, potas, cynk
  • Aminokwasy egzogenne takie jak treonina, metionina, fenyloalanina, histydyna, lizyna, walina, izoleucyna, leucyna
  • Kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3 i omega-6
  • Błonnik pokarmowy
  • Białko konopne nie zawiera substancji psychoaktywnej THC

Jak stosować białko konopne?

Wiesz już, co to jest białko konopne, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić również, jak je stosować. Możesz więc zdecydować się na zalanie 30 g proszku 300 ml mleka roślinnego. To klasyczny sposób, często stosowany po treningu. Co ważne, produkt ten spożywa się zarówno do śniadania, obiadu, jak i kolacji, częściej jednak do słodkich posiłków. Zatem zastosowań ma białko konopne. Jak spożywać je w urozmaicony sposób? Możesz między innymi włączyć je do wypieków i przekąsek lub posiłków:

  • pieczywo i wypieki — świetnie sprawdza się jako dodatek do wypieków, takich jak muffiny, chleb czy ciasteczka. To sposób na zwiększenie zawartości białka w wypiekach, a zarazem ich odpowiednie zbilansowanie;
  • koktajle białkowe — dodaj 1-4 łyżki do swojego koktajlu proteinowego. Wymieszaj je z wodą lub sokiem owocowym bądź mlekiem roślinnym. Dla urozmaicenia możesz dodać owoce, orzechy, nasiona czy zielone warzywa;
  • smoothie — jeśli chcesz wiedzieć, jak stosować białko konopne, by w ogóle go nie wyczuć, dodaj 1-4 łyżki do swojego smoothie. Możesz połączyć je z owocami, warzywami, mlekiem roślinnym, jogurtem lub innymi składnikami, które lubisz;
  • płatki śniadaniowe — posyp musli lub owsiankę 1-4 łyżkami produktu. Używaj np. smakowe białko konopne. Pamiętaj przy tym, Ile dziennie gramów produktu możesz spożyć, tj. 30 g; 
  • przekąski – dodaj proszku białka do domowych przekąsek, takich jak energetyczne kulki, batoniki czy granola.

W naszej ofercie możesz znaleźć białko konopne o smaku czekoladowym, truskawkowym oraz uniwersalne. 

Jak smakuje białko konopne?

Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś tego produktu, możesz się zastanawiać, jak smakuje białko konopne. Wielu osobom kojarzy się ono z olejkami CBD, a w rzeczywistości produkt ten ma zupełnie inny smak, który można opisać jako lekko orzechowy. Niektórzy charakteryzują go jako łagodny, lekko gorzkawy, inni jako bardziej ziołowy. Pamiętaj jednak, że smak białka konopnego może być różny w zależności od marki i jakości produktu. Nie każdemu przypada do gustu jego uniwersalna forma, dlatego między innymi w naszej ofercie znajdziesz smakowe warianty, które urozmaicą dania. 

To, jak smakuje białko konopne, zależy również od rodzaju wypieku czy posiłku, do jakiego zostanie dodane. Smak może być nieco wyraźniejszy w niektórych potrawach, takich jak smoothie lub napoje, gdzie dodaje się go w większych ilościach. Jednak w wielu przypadkach smak białka konopnego można zamaskować. Pamiętaj jednak, że każdy ma inne preferencje, dlatego warto samodzielnie przetestować ten produkt. 

Jakie właściwości ma białko konopne?

Skoro wyjaśniliśmy już, jak smakuje białko konopne, warto również wyjaśnić, jakie ma właściwości. Białko konopne zawiera około 20 różnych aminokwasów miedzy innymi  tych których organizm człowieka sam nie wytwarza. Takimi aminokwasami są arginina, cysteina, metionina i histydyna które pełnią istotną rolę w działaniu układu immunologicznego. Aminokwasy te są łatwo przyswajalne, budują masę mięśniową oraz są niezbędne do odbudowy komórek. 
Wspomaga układ trawienny. Białko konopne posiada dużą zawartość błonnika przez co oczyszcza nasz układ pokarmowy i go reguluje. Jest łatwostrawne dla organizmu człowieka.
Zawartość witaminy E  działa korzystnie na skórę i paznokcie.

Białko konopne w przemyśle farmaceutycznym traktowane jest jako hipoalergiczne . Dodatkowo pełni rolę przeciwzapalną i chroni układ immunologiczny.

Białko konopne — ile dziennie można je przyjmować?

Jeśli planujesz włączyć do diety białko konopne, ile dziennie gramów można go przyjmować, z pewnością będzie miało dla Ciebie znaczenie. Zalecana dawka to 1–4 łyżki. Polecamy dodawać białko konopne do jogurtów, szejków, owsianek, koktajli czy wypieków. Można spożywać je także na surowo. Przed spożyciem warto zwrócić uwagę na termin przydatności tego produktu do spożycia. Zwykle wynosi on 12 miesięcy od daty produkcji, a datę znajdziesz na etykiecie. By mieć pewność, że nie dopadną cię skutki uboczne, białko konopne przyjmuj jedynie w zalecanej dawce i kupuj je u sprawdzonego producenta. Dla jakości tego produktu znaczenie ma między innymi sposób przechowywania. Pamiętaj zatem, by trzymać opakowanie w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, niedostępnym dla małych dzieci.

Wartości odżywcze białka konopnego

Tabela wartości odżywczych CannaBicek naturalny
Tabela wartości odżywczych białka konopnego CannaBicek
Białko konopne CannaBicek

Zakup produktów

Gdzie można kupić białko konopne? Za pośrednictwem strony: extracthome.pl

Odbiór osobisty pod adresem Zrembowska 7, 06-200 Maków Mazowiecki Telefon +48 504020969 lub +48516131713

Białko konopne — skutki uboczne

Wiesz już, jak spożywać białko konopne, ile dziennie, wyjaśniamy również, jakie są przeciwskazania do jego przyjmowania. A zatem białko konopne jest powszechnie uznawane za bezpieczne, lecz należy zachować ostrożność w przyjmowaniu go z uwagi na zawartość błonnika. W przypadku naszych produktów mówi się aż o 15% błonnika pokarmowego. Przy przekroczeniu dozwolonej porcji oraz jednoczesnym mniejszym spożywaniu płynów mogą pojawić się skutki uboczne. Białko konopne powinno być zatem przyjmowane maksymalnie w porcji 30 g na dobę. Zwiększenie tej dawki może powodować bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunki.

Jakie są przeciwskazania do stosowania białka konopnego?

Białko konopne jest ogólnie uważane za bezpieczne. Zaleca się ostrożność w przyjmowaniu białka konopnego z uwagi na dużą zawartość błonnika . Przy zmniejszonej ilości poboru płynów mogą pojawić się bóle brzucha i wzdęcia.

Oświadczenia żywieniowe

ŹRÓDŁO BŁONNIKA POKARMOWEGO (nasze białko konopne zawiera 58g błonnika pokarmowego) natomiast oświadczenie można stosować, gdy produkt zawiera przynajmniej  3 g na 100 g;
WYSOKA ZAWARTOŚĆ BIAŁKA  (nasze białko konopne zawiera 58 % białka) natomiast oświadczenie można stosować, gdy jego zawartość stanowi 20 % wartości energetycznej produktu;

Alergeny

Czy białko konopne zawiera alergeny?

Białko konopne nie zawiera alergenów. Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, zbóż zawierających gluten, łubinu i gorczycy.

Informacje dodatkowe

Co jeszcze warto wiedzieć o białku konopnym?

Surowiec nie zawiera konserwantów, dodatków ani szkodliwych substancji. Produkt jest w grupie produktów zaliczanych do superfoods. Surowiec i pochodzący z niego produkt nie zawiera składników GMO i nie został poddawany promieniowaniu jonizującemu. Surowiec pochodzi z Polski i są to nasiona konopi.

Magic Health Food

Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

Brassinosteroidy

Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.