Darmowa dostawa od 450 zł

Dlaczego olej z czarnuszki marki ExtractHome jest droższy i czy słusznie klienci wybierają tańszy produkt?

Zafałszowania nasion i oleju z czarnuszki (Nigella sativa)

Kategoria: Bezpieczeństwo ŻywnościSkładniki Żywności

W ramach Programu Zapobiegania Botanicznym Fałszerstwom (BAPP-Botanical Adulterants Prevention Program) ABC-AHP-NCNPR opublikowano biuletyn na temat zafałszowań nasion i oleju z czarnuszki (Nigella sativa).

Pochodzenie czarnuszki (Nigella sativa)

Czarnuszka (Nigella sativa) pochodzi z krajów południowo-wschodniej i południowej Europy (Bułgaria, Cypr i Rumunia) oraz Bliskiego Wschodu (Azerbejdżan, Gruzja, Iran, Irak, Turcja i Turkmenistan). Jest szeroko uprawiana od Maroka do północnych Indii i Bangladeszu, Chin, Pacyfiku, Afryki Wschodniej i Rosji. Nigella sativa jest również uprawiana na niewielką skalę do celów leczniczych w Ameryce Północnej, Europie i Azji Południowo-Wschodniej.

Formy czarnuszki i zastosowanie

Całe lub sproszkowane nasiona i oleje z nasion czarnuszki są produkowane i sprzedawane zgodnie z aktualnie dopuszczonymi zastosowaniami, czyli w kosmetykach, żywności i lekach na całym świecie. Światowy rynek Nigella sativa jest podzielony na całe nasiona, sproszkowane nasiona, olej z nasion oraz kapsułki lub żelki zawierające olej. Istnieje wiele preparatów sporządzonych z oleju z nasion czarnuszki. Olej ten można znaleźć w herbatach, syropach na kaszel, balsamach na rany, kompresach, olejkach do masażu i innych produktach.

Czarnuszka stosowana jest do różnych celów kulinarnych i leczniczych. Całe lub sproszkowane nasiona czarnuszki są stosowane w leczeniu stanów zapalnych i schorzeń układu oddechowego, jako środek łagodzący problemy jelitowe i trawienne, w zaburzeniach neurologicznych oraz jako środek moczopędny. Olej z nasion jest stosowany zewnętrznie jako środek na choroby skóry, a wewnętrznie w leczeniu problemów żołądkowych, dolegliwości układu oddechowego i alergii.

Zafałszowania czarnuszki

Całe nasiona mogą być zafałszowane nasionami innych gatunków czarnuszki, zwłaszcza Nigella damascena oraz innymi, tańszymi nasionami roślin o podobnej wielkości i kolorze. Olej z nasion czarnuszki może być zafałszowany nieujawnionymi tańszymi olejami, takimi jak olej palmowy (Elaeis guineensis), kukurydziany (Zea mays), słonecznikowy (Helianthus annuus), sojowy (Glycine max) lub rzepakowy (Brassica napus). W zależności od źródła, olej z nasion czarnuszki jest od 10 do 30 razy droższy od niektórych popularnych olejów roślinnych, co stanowi finansową motywację dla takich oszustw.

Biuletyn podsumowuje dostępne dane naukowe dotyczące zafałszowań nasion czarnuszki i oleju z nasion oraz metod analitycznych, służących do wykrywania zafałszowań. Ponadto dostarcza informacji na temat botaniki, zastosowań, łańcucha dostaw i rynku tej rośliny.

Źródło: https://www.herbalgram.org/resources/botanical-adulterants-prevention-program/adulterants-bulletins/nigella-seed-and-seed-oil-bulletin-october-2022/

DLATEGO LICZY SIĘ BEZKOMPROMISOWA JAKOŚĆ, KTÓRA POWSTAJE W POŁĄCZENIU Z NADZOREM I ZASTOSOWANIEM NOWYCH TECHNOLOGII, A TO TYLKO W WWW.EXTRACTHOME.PL

Magic Health Food

Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

Brassinosteroidy

Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.