Darmowa dostawa od 450 zł

Ergosterol – więcej niż wegańska witamina D z grzybów

 

Ergosterol występuje praktycznie we wszystkich grzybach, ponieważ jest składnikiem ich błon komórkowych, a jego ilość zależy od gatunku grzyba i warunków wzrostu. Związek ten, należący do grupy tzw. mykosteroli (steroli pochodzących z grzybów) nazywany jest przyszłością żywności funkcjonalnej ze względu na jego korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antyproliferacyjne i przeciwbakteryjne (m.in. przeciw Helicobacter pylori). Obniża poziom cholesterolu i triglicerydów, przez co zapobiega chorobie niedokrwiennej serca, oraz działa przeciwcukrzycowo i łagodzi nefropatię cukrzycową. Ponadto działa antyoksydacyjnie i neuroprotekcyjnie łagodząc neurozapalenie i śmierć neuronów.

Niezwykle ważna jest rola ergosterolu z grzybów jako źródła witaminy D w diecie. Ergosterol nazywany jest prowitaminą D2. Jak wiadomo, niedobór witaminy D związany jest z rozwojem wielu chorób, m.in. krzywicy, osteomalacji, cukrzycy, nadciśnienia krwi, chorób autoimmunologicznych i zapalnych, raka, oraz chorób infekcyjnych i depresji. Ze względu na położenie geograficzne, tryb życia i nawyki żywieniowe, Polacy są szczególnie narażeni na niedobory witaminy D. Znanych jest co najmniej sześć witamin D, z których najważniejsze i najbardziej powszechne to witamina D2 (ergokalcyferol) i witamina D3 (cholekalcyferol). Biologicznie aktywną formą witaminy D jest kalcytriol, który powstaje w nerkach z kalcydiolu, który z kolei powstaje w wątrobie w wyniku przekształcenia witamin D2 i D3 dostarczonych z pożywieniem. Najbogatszym źródłem witaminy D3 w diecie jest tran, tłuste ryby, wątroba i jajka, natomiast witaminy D2 grzyby, w tym drożdże. Witamina D3 powstaje także w skórze z 7-dehydrocholesterolu pod wpływem światła UVB (opalanie), jednak aby zapewnić sobie dostateczną ilość witaminy D tą metodą, należałoby przebywać codziennie wiele godzin na wolnym powietrzu. Podobnie, witamina D2 powstaje w wyniku naświetlania światłem ultrafioletowym ergosterolu, zarówno suszonych owocników grzybów, jak i skóry, pod wpływem ciepła oraz nie do końca jeszcze poznanych przemian metabolicznych. Przeciętna zawartość ergosterolu w suszonych grzybach to kilka mg w 100 g (mniej niż tysięczne części procenta). Przyjmuje się, że 1 mg witaminy D2 i D3 to 40.000 IU. Przeciętne dzienne zapotrzebowanie wynosi 200 IU (5 mcg), a większość suplementów diety ma 2.000 IU witaminy D3 w dawce dziennej.

Ekstrakcja nadkrytycznym dwutlenkiem węgla pozwala na selektywne zatężenie ergosterolu z grzybów, właśnie dlatego ekstrakty marki ExtractHome są takie unikalne. Ekstrakt z Cordyceps ma około 35%, a z soplówki jeżowatej prawie 20% ergosterolu, co odpowiada aż 460.000 IU i 380.000 IU prowitaminy D2 w dawce dziennej! Czy można przedawkować ergosterol? Nie, nie można. Ergosterol jest naturalnym, bezpiecznym składnikiem żywności. Badania na zwierzętach potwierdziły, że nie jest hepatotoksyczny, nie wywołuje alergii, nie jest karcynogenny ani mutagenny. Obecnie uważa się, że ekstrakty z grzybów bogate w ergosterol powinny być stałym elementem diety ze względu na swoje udowodnione właściwości prozdrowotne.

 

dr n. farm. Wojciech Krzyczkowski

 

Na podstawie:

 

Magic Health Food

Magic Health Food (MHF) to projekt badawczy, który realizowany jest w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction od lutego 2021 r. Prowadzimy prace badawcze w zakresie przetwórstwa surowców roślinnych w oparciu o technologię ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, technologię o której zaletach piszemy na stronie https://extracthome.pl/uslugi-ekstrakcji-sfe/. W rezultacie uzyskujemy ekstrakty premium, w których oznaczamy oraz izolujemy cenne substancje oddziaływujące terapeutycznie na organizm człowieka. Mieszamy te substancje, ustalając ich działanie przy określonym dawkowaniu, otrzymując innowacyjne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną. Nasze produkty testują i oceniają entuzjaści, suplementoholicy (rygorystyczny feedback), środowiska naukowe oraz my właściciele, nasze rodziny i pracownicy, których fascynacja zdrowym stylem życia, odkrywaniem tajemnic drzemiących w roślinach, potrzebami obecnych czasów, przerodziła się w sposób na życie. Co najważniejsze zarówno badania, jak i produkcja docelowa odbywa się w naszym laboratorium, którego działanie opieramy o zasadę bezkompromisowej jakości wynikającej z wiedzy i nauki.

Brassinosteroidy

Grupa sterydowych hormonów roślinnych. Hormony te odpowiadają głównie za wydłużenie łodygi, stymulują podziały komórkowe oraz ochronę roślin przed stresem środowiskowym. Wydajność pozyskiwania brassinsteroidów jest bardzo niska, dlatego w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Supercritical Fluid Extraction (CBRSFE) podjęliśmy się wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowania technologii pozyskiwania tych sterydów w oparciu o ekstrakcję nadkrytycznym dwutlenkiem węgla, oznaczania, izolacji oraz optymalizacji produkcji. Wytypowaliśmy grupę roślin, których elementy po odpowiednim przygotowaniu zostaną poddane próbom ekstrakcji w określonych warunkach oraz analizom.

Genezę ww. prac badawczych stanowi tzw „Europejski zielony ład” w wyniki którego rynek środków ochrony roślin jest coraz uboższy o chemiczne składniki preparatów stosowanych w uprawie. Z jednej strony wdrażane ograniczenia pośrednio wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska z drugiej zaś bezpośrednio uderzają w producentów nawozów i środków ochrony roślin. Wychodząc naprzeciw rynkowi realizujemy zarysowany plan badawczy. Do końca 2022 r. planujemy określone rezultaty prac badawczych – gotowe, w odpowiedniej formulacji i stężeniu substraty do produkcji środków ochrony roślin.

Zainteresowanych inwestorów lub nowatorskie know how w zakresie pozyskiwania brassinosteroidów zapraszamy do kontaktu.